ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM ,,SLNIEČKOVO“
Názov školy Základná škola s materskou školou
Adresa školy Levočská 53, 053 01 Harichovce
IČO školy 355 45 992
Adresa materskej školy Materská škola, Staničná 20 Harichovce
Zriaďovateľ MŠ Obec Harichovce, Tr. 1. Mája č. 25, Harichovce
Názov ŠKVP S L N I E Č K O V O
Stupeň vzdelania ISCED 0 – Predprimárne vzdelávanie
Dĺžka dochádzky 3 - 4 roky
Forma výchovy a vzdelávania Celodenná s možnosťou poldennej
Vyučovací jazyk Slovenský jazyk
Dátum prerokovania ŠKVP v pedagogickej rade 28.08.2014
Dátum prerokovania ŠKVP v rade školy 5.09.2014
Platnosť ŠKVP od 01.09.2014 do 30.08.2017
Zástupkyňa ZŠ s MŠ pre MŠ Mgr. Viera Hudáčková
Kontakty s MŠ: msharichovce@gmail.com
Tel.: 0904 704 992
OBSAH
1. Vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania ............................................................................4
2. Vlastné zameranie materskej školy.............................................................................................5
2.1 Charakteristika školy...................................................................................................5
2.2 Zameranie materskej školy...........................................................................................6
3. Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávan dokladu o získanom vzdelaní ......7
3.1 Profil absolventa..........................................................................................................7
3.2 Kompetencie dieťaťa predškolského veku......................................................................8
4. Personálne zabezpečenie .........................................................................................................10
5. Materiálno-technické a priestorové podmienky materskej školy......................................................10
6. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní ...........................11
7. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí................................................................................12
8. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov ................................................................13
9. Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov ......................14
10. Učebné osnovy ..........................................................................................................................15
Motto: „Každý vzdelaný človek, čím je lepší
a ušľachtilejší, tým viac si váži prírodu.
Kto si váži prírodu, ten ju miluje.
Láska k prírode by sa mala vštepovať deťom
v rodinách a v škole ako jedna
z najvážnejších vlastností človeka.“
J. A. Komenský
Školský vzdelávací program je vypracovaný na základe Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie ISCED 0, v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa Zákona NR SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Pri jeho tvorbe boli zohľadnené vonkajšie a vnútorné podmienky materskej školy.
V zmysle platnej legislatívy je Školský vzdelávací program pedagogický dokument, ktorý tvorí súčasť pedagogickej dokumentácie materskej školy.
1. Vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania
Cieľom predprimárneho vzdelávania je dosiahnuť optimálnu perceptuálno-motorickú, kognitívnu a sociálno-emociálnu úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti. Utvárať prosociálne cítenie a správanie. Rozvíjať túžbu pohybovať sa, uvedomovať si vlastnú identitu, správať sa empaticky, vyjadrovať a komunikovať svoje myšlienky a názory, hľadať a objavovať súvislosti medzi jednotlivými informáciami, prejavovať zvedavosť a spontánny záujem o spoznávanie nového.
Východiskom je jedinečnosť dieťaťa, aktívne učenie a začleňovanie do skupiny a kolektívu.
Ciele výchovy a vzdelávania:
2. Vlastné zameranie materskej školy
Vlastné zameranie materskej školy vychádza zo záverov vykonaných analýz, z analýzy doterajšej praxe a doterajšieho zamerania materskej školy.
2. 1 Charakteristika školy
Od roku 2003 Materská škola na ul. Staničnej 20, je budova elokovaného pracoviska Základnej školy s materskou školou na ul. Levočskej 53 v Harichovciach. Vtedy zriaďovateľ (OcÚ) v Harichovciach zlúčil ZŠ s MŠ do jedného právneho subjektu. Po roku od zlúčenia, zrušil školskú jedáleň v MŠ a odvtedy sa strava dováža zo školskej jedálne pri ZŠ.
MŠ poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť deťom od 3 do 6 rokov, deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou a tiež poskytuje deťom (ak o to rodič požiada) možnosť poldenného pobytu v MŠ. Materská škola je dvojtriedna s kapacitou 45 deti. V Harichovciach je jedinou MŠ. Škola k svojej činnosti využíva jednopodlažnú budovu s dvomi triedami (herňami), spálňami, kanceláriou, umyvárňou, WC, šatňou, skladom učebných pomôcok, šatňou zamestnancov a výdajňou stravy. Súčasťou školy je rozsiahly areál plný zelene situovaný v centre obce. V exteriéri je časť školského dvora vyhradená pohybovým aktivitám na preliezkach, pružinových hojdačkách, balančnom chodníku, hrám v pieskovisku, alebo oddychu na lavičkách. Na školskom dvore je dostatok priestoru k voľným detským hrám i organizovaným kruhovým, pohybovým hrám a športovým popoludniam. Je tu dostatok voľnej plochy na pohyb a aktivity detí, 2 pieskoviská a množstvo ihličnatých, listnatých a ovocných kríkov, udržiavaného prírodného prostredia, ktoré ponúka deťom možnosti k bádaniu, pozorovaniu a skúmaniu.
2.2 Zameranie materskej školy
Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.
Školský vzdelávací program (ďalej ŠkVP) MŠ Staničná 20, v Harichovciach ,,Slniečkovo“, je základným záväzným dokumentom školy, vypracovaný v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a so Štátnym vzdelávacím programom pre materské školy s názvom DIEŤA A SVET.
Program je integrovaný do štyroch tematických okruhov :
Tematické okruhy sa vzájomne prelínajú a dopĺňajú. Plnia sa integrovane a každý z nich zahŕňa tri vzdelávacie oblasti rozvoja osobnosti dieťaťa:
Tematické okruhy a vzdelávacie oblasti rozvoja sú prostriedkom na dosiahnutie vzdelávacích cieľov, ktoré sú rozpracované na podmienky našej materskej školy.
Program rešpektuje :
oblastí rozvoja osobnosti dieťaťa,
Program smeruje k naplneniu hlavnej myšlienky ISCED 0:
Na základe záujmu rodičov a výberu detí s určitým druhom nadania materská škola ponúka tieto krúžky:
3. Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Ukončuje ho spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.
Predškolské vzdelávanie môže dieťa ukončiť aj vtedy, ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale podľa vyjadrenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku (predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov).
Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania.
3.1 Profil absolventa
Absolvent predprimárneho vzdelávania:
Na získanie profilu absolventa predprimárneho vzdelania je potrebné, aby dieťa dosiahlo v závere predškolského veku základy kľúčových kompetencií.
Formovanie základov kľúčových kompetencií v predškolskom veku je smerovaním, ktorého cieľom je dosiahnuť školskú pripravenosť a získať základy pre rozvíjanie schopnosti učiť sa a vzdelávať sa po celý život.
V materskej škole sa rozvíjajú tieto kompetencie:
a) Základy sebauvedomenia
b) Základy angažovanosti
a) Základy riešenia problémov
b) Základy kritického myslenia
c) Základy tvorivého myslenia
Vymedzenie kompetencií treba chápať relatívne, nakoľko v predškolskom období ide o dosahovanie základov kompetencií dieťaťa.
3. 2 Kompetencie dieťaťa predškolského veku:
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
a) Základysebauvedomenia (Os)
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
b) Základy angažovanosti (Oa)
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
a) Základy riešenia problémov (Krp)
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
b) Základy kritického myslenia (Kkm)
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
c) Základy tvorivého myslenia (Ktm)
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
Dieťa na konci predprimárneho vzdelávania:
4. Personálne zabezpečenie
Výchovno-vzdelávací proces v MŠ zabezpečujú štyria pedagogickí zamestnanci – učiteľky, ktoré všetky spĺňajú kvalifikačné predpoklady a sú odborne a pedagogicky spôsobilé v súlade s platnou legislatívou. Dve učiteľky majú ukončenú VŠ 2. stupňa, jedna uč. má ukončenú VŠ 1. stupňa a jedna SPgŠ.
Okrem nich prevádzku materskej školy personálne zabezpečujú prevádzkoví zamestnanci vrátane upratovačky a zamestnancov školskej jedálne.
5. Materiálno-technické a priestorové podmienky materskej školy
Prostredie materskej školy, ako jeden z vonkajších výchovných faktorov, významne ovplyvňuje formovanie osobnosti dieťaťa. Tvorivé, podnetné prostredie v materskej škole vytvára priestor pre deti a učiteľky na zvládnutie rôznorodých požiadaviek prostredníctvom rozličných činností v súlade s potrebami, možnosťami a individuálnymi spôsobilosťami dieťaťa. V kvalitnom edukačnom prostredí sa uskutočňuje výchovno-vzdelávacia činnosť v priebehu celého dňa.
Kvalitné psychosociálne prostredie materskej školy ako edukačné prostredie zabezpečuje:
Kvalitné fyzikálne prostredie ako edukačné prostredie zabezpečuje tvorivé edukačné a hrové prostredie:
Materiálno-technické a priestorové podmienky vyhovujú potrebám edukačného procesu a kapacite materskej školy podľa platnej legislatívy. Postupne prebieha modernizácia interiéru materskej školy (výmena kúrenia, WC i umývarky). V každej triede MŠ je k dispozícii digitálna technika z Národného projektu MŠVKaŠ SR: PC, tlačiareň, interaktívna tabuľa, 1 ks TV, internet, kopírovacie zariadenie, 1 ks notebook , Včielka Bee Bot a tablet. V MŠ je zapojený aj internet. V triedach sú zriadené knižnice s pedagogickou a detskou literatúrou, ktorá sa aktuálne dopĺňa a obnovuje. Triedy sú vybavené dostatočným množstvom učebných pomôcok a hračiek pre skupinové a individuálne hry detí.
Priestorové podmienky materskej školy spĺňajú hygienické normy a kapacity určené Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi.
Školský dvor je neoddeliteľnou súčasťou edukačného prostredia MŠ. Slúži na realizáciu organizačných foriem: pobyt vonku, edukačná aktivita, pohybové a relaxačné cvičenia. Školský dvor by mal byť bezpečným, hygienickým, estetickým a funkčným hrovým prostredím pre dieťa a z tohto dôvodu exteriérové vybavenie školského dvora postupne zamieňame. Prostredníctvom projektov a sponzorských prostriedkov postupne dochádza k výmene starých, kovových prvkov za nové, moderné. Na školskom dvore máme k dispozícii 1 pieskovisko, čo kapacitne pre deti nepostačuje. Preto v súčasnosti prebieha rekonštrukcia jedného starého pieskoviska s možnosťou prekrytia obidvoch pieskovísk. Pieskoviská sú pravidelne kontrolované a udržiavané rodičmi a upratovačkou, ktorí sa starajú o ich úpravu a hygienu. Veľkú pozornosť venujeme údržbe školského areálu, pokračujeme v starostlivosti o zeleň na školskom dvore, vysadenú v rámci projektu „Obec deťom“.
6. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Podľa zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý možno aplikovať na podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní, sa materská škola stará o bezpečnosť a ochranu zdravia detí a všetkých dospelých osôb, ktoré sa nachádzajú s vedomím zástupkyne pre MŠ na pracovisku a v priestoroch materskej školy.
V MŠ sa v pravidelných intervaloch vykonávajú požadované revízie a kontroly vyhradených technických zariadení, údržba a opravy zistených závad tiež prispievajú k bezproblémovému chodu MŠ a k vytvoreniu podmienok na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí aj zamestnancov MŠ. Zamestnanci sa v predpísaných intervaloch zúčastňujú školení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o požiarnej ochrane, ktoré vykonáva autorizovaný bezpečnostný technik, ako aj preventívnych lekárskych prehliadok.
Materská škola pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb je povinná:
Problematika zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia je aj integrálnou súčasťou obsahu výchovy a vzdelávania detí v materských školách. Deti sa prostredníctvom tohto obsahu učia chrániť si svoje zdravie aj zdravie iných a riešiť na elementárnej úrovni situácie ohrozujúce zdravie. V záujme ochrany zdravia deti a zamestnancov budeme naďalej vytvárať podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní s dôrazom na dodržiavanie ,,Práv dieťaťa“.
Problematika zabezpečenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní je podrobne rozpracovaná v Školskom poriadku ZŠ s MŠ v Harichovciach.
7. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí
Pedagogické diagnostikovanie spájame s hodnotením aktuálnej rozvojovej úrovne dieťaťa., na čo nám slúžia hodnotiace kritériá:
Hodnotenie detí realizujeme:
Ako nástroje hodnotenia využívame
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí tvorí súčasť triednej dokumentácie.
8. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
Problematika vnútorného systému kontroly a hodnotenia detí, ako aj zamestnancov školy je podrobne rozpracovaná v ročnom pláne vnútornej kontroly školy, ktorý je súčasťou Plánu práce školy (na školský rok). Zároveň sú tam rozpracované kritéria na priznanie osobného príplatku.
Hodnotenie zamestnancov školy prebieha podľa vnútorného systému kontroly a hodnotenia, ktorý je východiskom pre úspešnú riadiacu prácu, podmienkou pre kvalitnú realizáciu cieľov a úloh, ako aj prostriedkom na zvýšenie disciplíny v práci, zodpovednosti a aktivity pracovníkov.
Je to proces, pomocou ktorého materská škola posudzuje pracovnú výkonnosť, plnenie úloh a požiadaviek, ktoré sú na zamestnanca kladené. Hodnotenie chápeme ako proces motivačný, stimulujúci zamestnancov k zvýšenej výkonnosti, pracovného úsilia, pracovnej spokojnosti a identifikácie zamestnancov so školou ako aj pozdvihnutie kultúry našej materskej školy.
Kontrolnou činnosťou sledujeme štyri ukazovatele kvality materskej školy:
1. Ciele materskej školy
2. Organizáciu výchovno-vzdelávacej činnosti
3. Proces učenia
4. Proces a výsledky učenia sa detí
Na zvýšenie kvality výchovy a vzdelávania sa využívajú formy hodnotenia :
Záujmom vedúcich zamestnancov je objektívnymi kritériami hodnotenia dosiahnuť vyššiu kvalitu práce učiteľov. Zjednotiť hodnotiaci proces indikátormi kvality výchovno-vzdelávacej činnosti a ich zverejnením všetkým zainteresovaným.
9. Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov
Ďalšie vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov má veľký vplyv na celkovú úroveň kvality výchovno-vzdelávacej činnosti. Uvedomujúc si neustálu potrebu vzdelávania zamestnancov, využijeme možnosti ďalšieho vzdelávania v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom – Košice, Prešov, vysokými školami v Levoči a Prešove.
Systém ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov je zameraný na:
Ďalšie vzdelávanie je právom a povinnosťou každého pedagogického a odborného zamestnanca materskej školy.
Každý pedagogický a odborný zamestnanec materskej školy má možnosť ďalej sa vzdelávať za rovnakých podmienok. Prioritnou úlohou materskej školy je vytvorenie takých podmienok, aby každý pedagogický i odborný zamestnanec mal záujem sa neustále vzdelávať, zdokonaľovať svoje majstrovstvo. Každá učiteľka MŠ má vypracovaný plán profesijného rastu na aktuálny školský rok.
Problematika kontinuálneho vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov je podrobne rozpracovaná v ročnom pláne kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov, ktorý tvorí prílohu Plánu práce školy
Pri našej MŠ pracuje Metodické združenie ako poradný a iniciatívny orgán podľa vopred pripraveného plánu MZ na školský rok.
10. Učebné osnovy
Učebné osnovy (ďalej UO) majú programovú, orientačnú a normatívnu funkciu. Vzhľadom na osobitosti výchovy a vzdelávania, charakter výchovno – vzdelávacej činnosti a osobitosti učenia sa detí v materskej škole, sú učebné osnovy vypracované vo forme desiatich obsahových celkov (1 obsahový celok = 1 mesiac - orientačne).
V čase letných prázdnin sa výchovno-vzdelávacia činnosť plánuje a realizuje v hrách a hrových činnostiach. Obsahové celky sú vypracované tak, aby mohli podľa nich učiť všetci učitelia materskej školy. Obsahom jednotlivých obsahových celkov sú súčasne viaceré špecifické ciele (výkonové štandardy). Obsahové celky sú zostavené tak, aby sa vedomosti, schopnosti, zručnosti a postoje detí špirálovito rozvíjali. Učebné osnovy sú rozpracované do orientačných tém, sú navrhnuté tak, aby pokryli celú šírku edukačného zámeru a aby na seba nadväzovali. Poradie tém určených v konkrétnom obsahovom celku sa nemusí dodržať v každej triede. Záväzné sú všetky špecifické ciele (výkonové štandardy) naplánované v obsahovom celku. Učiteľka si môže vytvoriť tému podľa uváženia, no musí to zaznamenať do plánov VVČ. Plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti je úplne v kompetencii učiteľa. Spôsob, formu, rozsah a časové trvanie plánov výchovno-vzdelávacej činnosti si zvolia učiteľky na prvej pedagogickej porade v príslušnom kalendárnom roku. Súčasťou ŠkVP je rozpracované rozširujúce učivo – obsahové celky (nepovinné) náboženstva ktoré sa aplikujú do výchovno-vzdelávacieho procesu 5.- 6. ročných deti jedenkrát týždenne (výber deti podľa záujmu rodičov).
Výkonové štandardy, ktoré si môžu voliť a zaraďovať učiteľky podľa potreby v priebehu celého školského roka uvádzame v nasledovnej tabuľke.
Tematický okruh |
Obsahový štandard |
Výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Svalové napätie a dýchanie |
- Kontrolovať pri pohybe svalové napätie a dýchanie PMO |
PM, OS |
Ja som |
Pracovné návyky |
-zvládnuť sebaobslužné činnosti (obliekať sa, obúvať sa, umývať sa, čistiť si zuby atď.), a návyky správneho stolovania (jesť s príborom, udržiavať čistotu pri jedle atď.) PMO -zachovať v pracovných a technických činnostiach návyky poriadku a čistoty( upratať po sebe, dávať si pozor na odev, atď.) |
PM,KG,KM.OS |
Ja som |
Pracovné techniky |
-zhotoviť výtvory z rozmanitého materiálu, vrátane odpadového, rôznymi technikami ( strihať , lepiť, tvarovať, materiál atď.) uplatňovať pri tom technickú tvorivosť PMO |
PM,UC.KG, SC,OS |
Ja som |
Jemná motorika |
-zhotoviť výtvory zo skladačiek a stavebníc z rôzneho materiálu postupne od väčších dielcov až po drobné dieliky podľa vlastnej fantázie a podľa predlohy PMO |
PM,SC, KG, UČ |
Ja som |
Vizuomotorika |
-využívať koordináciu zraku a ruky PMO |
PM,OS, |
Ja som |
Vizuomotorika |
-sedieť správne a dodržiavať sklon papiera pri kreslení na stole PMO - kresliť uvoľnenou rukou plynulo a smelo PMO |
PM,OS, |
Ja som |
Grafomotorika |
-kresliť veľkými grafickými pohybmi PMO -správne držať grafický materiál a používať primeranú intenzitu tlaku na podložku pri používaní rôznych techník PMO |
PM,OS |
Ja som |
Grafomotorika |
-graficky znázorňovať motivovaný pohyb vychádzajúci z ramenného kĺbu (kývanie, mletie, hojdanie, navíjanie,( zápästia ( vertikálne línie, horizontálne línie, krivky, slučky) a pohybu dlane a prstov( horný a dolný oblúk, lomená línia, vlnovka, ležatá osmička, fiktívne písmo). PMO |
PM,KG,OS |
Ja som |
Elementárne základy práce s počítačom |
-zvládnuť na základe nápodoby a slovných inštrukcií dospelého na elementárnej úrovni prácu s počítačom pracovať s detskými edukačnými programami PMO |
PM,KG,OS |
Príroda |
Výtvarná , pracovná a technická tvorivosť |
-prejaviť zručnosti a praktickú tvorivosť pri vytváraní produktov z prírodnín prostredníctvom využitia rôznych pracovných a výtvarných techník PMO |
PM,OS, SC,UČ |
Učebné osnovy sú rozpracované do tematických celkov, ktoré majú trvanie jedného mesiaca. Tím učiteliek rozhoduje o dĺžke trvania a zaradenia jednotlivých tém a výbere kompetencií (ktoré budú u detí rozvíjať daným výkonovým štandardom) podľa vekového zloženia detí a individuálnych potrieb detí v jednotlivých triedach.
Téma na SEPTEMBER: Ja a moji noví kamaráti |
Podtémy: Vítajte v MŠ, Naša rodina, Naša dedina, Bezpečne na ceste |
Projekt: ŠKÔLKÁRSKA OLYMPIÁDA (úvod) |
Zámer: V septembri do MŠ prichádza polovica nových detí. Zoznamujeme ich s novým prostredím, rôznorodosťou predmetov a hračiek. Primeraným a príťažlivým spôsobom vytvárame spoločné pravidlá správania sa a komunikácie, ktorými sa budeme riadiť. Zakladáme knihu triedy, rituály ako sú oslavy narodenín alebo menín, vyberáme si maskota. Spoločne vytvárame príjemné prostredie v triede kde sa každý cíti bezpečne a má možnosť vyjadriť svoje pocity, postoje a názory. Začíname budovať vzájomnú dôveru a spolupatričnosť s rešpektovaním jedinečnosti detí a ich rodín pri spoločne strávených aktivitách ako je výroba ovocníčkov a zeleninkáčov, organizovanie jesennej výstavy... Umožňujeme deťom svoje dojmy, zážitky, postoje a vzťahy vyjadrovať rôznymi umeleckými výrazovými prostriedkami. Pripravovaním podnetného prostredia motivujeme deti k námetovým hrám kde majú možnosť vyskúšať si pracovné povolania rodičov, zamestnancov MŠ. Na vychádzkach oboznamujeme deti s našou dedinou, spoznávame okolie MŠ, a orientačné body v jej blízkosti. Poznávame dopravné prostriedky, dopravné značky a zároveň zdôvodňujeme význam dodržiavania pravidiel cestnej premávky vzhľadom na bezpečnosť deti i vodičov. Vyváženým striedaním rozmanitých činností počas pobytu v MŠ zabezpečujeme dobrú náladu a pohodu bez zbytočného stresu. Všetky deti sa zapoja do celoročnej škôlkarskej olympiády. |
Temat.okruh |
obsahový štandard |
výkonový štandard |
kompetencie |
||
Ja som |
Svalové napätie a dýchanie |
|
PM, OS |
||
Ja som |
Uplatnenie laterality v pohybe |
|
PM, OS |
||
Ja som |
Pracovné návyky |
|
PM,KG,KM,OS |
||
Ja som |
Jemná motorika |
|
PM,SC, KG,UČ |
||
Ja som |
Vizuomotorika |
|
PM,OS, UČ |
||
Ja som |
Meno a priezvisko |
|
OS, KM, KG, |
||
Ja som |
Rodina a jej členovia |
|
OS, KG,KM,UČ |
||
Ja som |
Postoje k členom rodiny. |
|
|
||
Ja som |
Orientácia v bezprostrednom okolí MŠ |
|
OS, KG,UČ,KM |
||
Ja som |
Vlastná jedinečnosť a jedinečnosť iných |
|
OS, SC, KM, |
||
Ja som |
Základné pravidlá kultúrneho správania |
|
SC, UČ, KG, KM |
||
Ja som |
Kontakt v komunikácii |
|
KG, SC,KM |
||
Ja som |
Základné lokomočné pohyby(chôdza, beh, skok, lezenie, hádzanie) |
|
PM, UČ |
||
Ja som |
Technická tvorivosť |
|
KG, SC,PM |
||
Ja som |
Komunikácia emócií |
|
SC, KM,UČ |
||
Ja som |
Pasívna a aktívna slovná zásoba |
|
KM, OS, |
||
Ja som |
Pracovné návyky |
|
PM,KG,KM.OS |
||
Ja som |
Vizuomotorika. |
|
PM, UČ, |
||
Ja som |
Orientácia v bezprostrednom okolí |
|
KO, UČ, PM |
||
Ja som |
Bezpečnosť cestnej premávky. |
|
KM, OS, KG |
||
Ja som |
Bezpečnosť cestnej premávky. |
|
KM, KO, UČ |
||
Ja som |
Bezpečnosť cestnej premávky |
|
PM, UČ |
||
Ľudia |
Pravidlá a spolupráca v hud.-pohyb. hrách |
|
PM, SC, KG, UČ, |
||
Ľudia |
Ľudské činnosti a ich umelecké stvárnenie |
|
OS, SC, KM, UČ, |
||
Ľudia |
Priraďovanie, triedenie, usporadúv., zostavovanie podľa kritérií |
|
KG, UČ,KM |
||
Ľudia |
Delenie, pomoc, obdarovanie |
|
OS, SC,KM |
||
Ľudia |
Pasívna a aktívna slovná zásoba v štátnom – slovenskom jazyku |
|
KM, KO, SC |
||
Ľudia |
Riešenie konfliktov. |
|
SC, KO, OS |
||
Ľudia |
Počúvanie s porozumením. |
|
OS, KO |
||
Ľudia |
Súlad pohybu, hudby a textu hry. |
|
UČ, PMO,SC |
||
Ľudia |
Farby, farebná rozmanitosť vo vlastných produktoch |
|
KO, UČ, KM |
||
Ľudia |
Otvorená komunikácia.
|
|
KM, KO, OS |
||
Ľudia |
Dopravné prostriedky |
|
KG, PM,UČ |
||
Príroda |
Umelá lokomócia |
|
PM, SC,UČ |
||
Príroda |
Výtvarná, pracovná a technická tvorivosť |
|
PM, KG, KM |
||
Príroda |
Krásy prírody |
|
KG, KO,UČ,OS |
||
Príroda |
Počasie |
|
KO, KM, UČ |
||
Príroda |
Pohyb s rôznymi pomôckami |
|
PM, SC |
||
Kultúra |
Rytmizácia hrou na telo pri postojoch, chôdzi, behu |
|
PM, OS, UČ |
||
Kultúra |
Hračky a predmety |
|
KM, KG, UČ |
||
Kultúra |
Experimentovanie s farbami |
|
PM,OS,UČ |
||
Kultúra |
Knihy, písmená, číslice |
|
OS,KG,KM, IF |
||
Kultúra |
Detská, ľudová a autorská poézia a próza |
|
OS,KG,KM |
||
Kultúra |
Prednes literárnych útvarov |
|
KM, UČ,OS |
||
Kultúra |
Bydlisko |
|
KM, KO, |
||
Kultúra |
Moja rodná vlasť |
|
KG,UČ, PM |
||
Kultúra |
Emocionalita v hre |
|
OS, SC |
||
Kultúra |
Tanec a pohybová improvizácia. |
|
PM, UČ, SC |
||
Kultúra |
Rytmizácia riekaniek a piesní.
|
|
PMO, OS, |
||
Kultúra |
Počúvanie piesní a hudby.
|
|
SC, KO |
||
Kultúra |
Kreslenie, maľovanie, modelovanie.
|
|
PMO, KO, UČ |
||
Kultúra |
Rôznorodosť hier. |
|
SC, KOM,OS |
||
Kultúra |
Moja rodná vlasť. |
|
KOM, KO, UČ, IF |
||
Kultúra |
Veľkosť a rozmanitosť sveta.
|
|
KO, IF, UČ |
||
Kultúra |
Spev piesní.
|
|
OS, SC, KM, UČ, |
||
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
-prejavuje túžbu a ochotu pohybovať sa, -používa v činnosti všetky zmysly, |
|||
|
Osobnostné (intrapersonálne) kompetencie |
-uvedomuje si vlastnú identitu, -zaujíma sa o dianie v rodine , v MŠ a bezprostrednom okolí, |
|||
|
Sociálne (interpersonálne) kompetencie |
-zotrvá v hre a v inej činnosti a dokončí ju -hrá sa a pracuje vo dvojici ,v skupine, v Kolektíve, |
|||
|
Komunikatívne kompetencie |
-vedie monológ, nadväzuje a vedie dialóg a rozhovor s deťmi i dospelými, -vyjadruje a komunikuje svoje myšlienky, názory, |
|||
|
Kognitívne kompetencie |
-rieši jednoduché problémové úlohy, -porovnáva podobnosti a rozdiely predmetov a javov, - objavuje a nachádza funkčnosť vecí, predstáv alebo myšlienok, uvedomuje si ich zmeny, |
|||
|
Učebné kompetencie |
-pozoruje, skúma, experimentuje, -prejavuje zvedavosť a spontánny záujem o spoznávanie nového, |
|||
|
Informačné kompetencie |
-prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií. |
|||
Stratégie:
sociomorálneho vývinu v MŠ str.63), - EA: Čarovný šál (Edukačnými hrami poznávame svet str.71), - EA: Tím (Edukačnými hrami... str.173), - EA: Mám niečo pre teba (Edukačnými hrami...str. 119)
(Prosocialna výchova v MŠ str.42), - EA: Telegraf (Prosocialna výchova v MŠ str.37),
- EA: Nálada (Prosocialna výchova v MŠ str. ), - EA: Veselé tváre (Edukačnými hrami
Poznávame svet str. 182), - EA: Strom priateľstva (Prosocialna výchova v MŠ str. 33)
Učebné zdroje:
Edukačnými hrami spoznávame svet, Našim deťom, Dieťa a jeho svet, ....
Metódy a prostriedky hodnotenia dosiahnutia vytýčených výchovno - vzdelávacích cieľov
Téma na OKTÓBER: Čo sme so slniečkom objavili v jesennej prírode |
Podtémy: Vítaj jeseň, Ovocníčkovia a zeleninkáči, Zvieratká na jeseň, Chráňme si prírodu! |
Projekt: LIEČIVÉ BYLINKY |
Zámer: Zámer: Vytvárame u detí otvorený a zodpovedný postoj k životnému prostrediu. Učíme ich vnímať prírodu, ktorá nás obklopuje a rozvíjať v nich pocit spolupatričnosti s ňou a nutnosť jej ochrany rôznymi aktivitami. Bližšie zoznamujeme deti s ekosystémom lesa, s rastlinami a zvieratami, ktoré v ňom žijú. Ekohrami určujeme niektoré pozorovateľné spojitosti medzi rastlinnou a živočíšnou ríšou. Spoznávame rozdiely medzi ihličnatými a listnatými stromami, kríkmi, spoznávame niektoré plody. Všímame si farebnosť jesennej prírody a charakteristické znaky ročného obdobia, zmeny okolia, čo ich vyvolalo, ovplyvnilo. Krásy, farebnosť, náladu jesennej prírody vyjadrujeme nielen novými výtvarnými technikami ale aj pohybovými kreáciami. Spievame piesne s jesennou tematikou, púšťame šarkanov. V rozhovoroch uplatňujeme aktívnu slovnú zásobu, rozprávame sa o pocitoch, dojmoch, zážitkoch. Vedieme k citlivému správaniu sa k živej a neživej prírode, jej ochrane a uvedomovaniu si vplyvu prostredia na kvalitu života človeka. Podporujeme zvedavosť detí bádať v okolitom prostredí, stimulujeme ich poznávanie prírody. Pozorujeme život lesných zvierat a vtákov. Oboznamuje deti so separáciou odpadu a na školskom dvore udržujeme čistotu a poriadok. V tomto mesiaci zároveň posilňujeme úctu k starším ľuďom. |
Temat.okruh |
obsahový štandard |
výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Základné polohy , Postoje a pohyby(stoj, sed, ľah, kľak atď..) |
postojov a pohybov, PMO (9) |
PM, OS, UČ |
Ja som |
Manipulácia s náčiním |
|
PM, OS,UČ |
Ja som |
Uplatnenie laterality v pohybe |
|
PM,KG |
Ja som |
Práca s rôznym materiálom |
materiálu, vrátane odpadového, rôznymi technikami(strihať, lepiť, tvarovať materiál atď.),uplatňovať pri tom technickú tvorivosť PMO (17) |
PM,OS,KM |
Ja som |
Elementárne základy práce s počítačom |
a slovných inštrukcií dospelého na elementárnej úrovni prácu s počítačom pracovať s detskými edukačnými programami PMO (19) |
PM,KG,IF |
Ja som |
Grafomotorika |
|
PM,OS,UČ |
Ja som |
Rozhodovanie sa |
|
OS,KG |
Ja som |
Pasívna a aktívna slovná zásoba |
|
OS,KM,UČ |
Ja som |
Komunikácia emócií |
|
KM,OS, |
Ja som |
Orientácia v bezprostrednom okolí |
|
KG,KM,OS |
Ľudia |
Súlad pohybu, hudby a textu hry |
|
PM,OS,KG |
Ľudia |
Farby, farebná rozmanitosť vo vlastných produktoch |
|
PM,OS,KG,UČ |
Ľudia |
-Priraďovanie, triedenie, usporadúvanie , zostavovanie podľa kritérií |
|
KM,KG,UČ |
Ľudia |
Priraďovanie, triedenie, usporadúvanie , zostavovanie podľa kritérií |
|
KG,UČ |
Ľudia |
Otvorená komunikácia |
predsudkov SEO (92) |
KM,KG,UČ |
Ľudia |
Akceptácia názoro-vej odlišnosti. |
|
SC, KM |
Ľudia |
Spisovná podoba jazyka |
|
KG, KM |
Príroda |
Výtvarná, technická a pracovná tvorivosť |
|
PM,SC,UČ |
Príroda |
Ročné obdobia |
|
KM,KG,UČ |
Príroda |
Rastlinná a živočíšna ríša |
|
KM,KG,UČ |
Príroda |
Zvieratá a živočíchy |
|
KM,KG,UČ,IF |
Príroda |
Stromy a kríky |
|
KM,KG,UČ |
Príroda |
Huby |
|
KG,KM,UČ |
Príroda |
Počasie |
|
KM,KG,UČ |
Príroda |
Hodnotenie prírodného prostredia |
|
OS,KM,KG |
Príroda |
Ochranárske postoje k prírode |
(nezahadzovať odpadky, hrabať lístie atď.) SEO (124) |
PM,SC,,KG |
Kultúra |
Reakcie na zmenu tempa hudby |
|
PM,OS,KG |
Kultúra |
Kultúrne dedičstvo, sviatky a ich oslavy |
|
PM,KG,UČ,KM, |
Kultúra |
Veľkosť a rozmanitosť sveta |
|
UČ,IK,KG,IF |
Kultúra |
Emocionalita v hre |
|
OS,SC,KM |
Kultúra |
Sociabilita v hre |
|
SC,KM.KG |
Kultúra |
Spev piesní |
|
SC,OS,KG, |
Kultúra |
Kreslenie, maľovanie, modelovanie |
|
PM,OS,KG |
Kultúra |
Detská, ľudová a autorská poézia a próza |
|
KG,OS,KM,UČ |
Kultúra |
Prednes literárnych útvarov |
|
KM,KG,UČ |
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
|
|
|
Osobnostné (intrapersonálne) |
|
|
|
Sociálne (interpersonálne) kompetencie |
|
|
|
Komunikatívne kompetencie |
|
|
|
Kognitívne kompetencie |
|
|
|
Učebné kompetencie |
|
|
|
Informačné kompetencie |
|
|
Stratégie:
Učebné zdroje:
Metódy a prostriedky hodnotenia dosiahnutia vytýčených výchovno - vzdelávacích cieľov:
Téma na NOVEMBER: So slniečkom hravo - zdravo |
Podtémy: Moje telo, Človek ten má zmyslov päť, Zdravá výživa, Rastieme zdravo |
Projekt: ZDRAVO - HRAVO |
Zámer: Prostredníctvom zážitkov, tvorivosti a činností spoznávame svoje telo ,orgány a ich funkciu. Bádame , objavujeme a spoznávame svet zmyslami. Vedieme deti ku zdravému životnému štýlu. Striedaním pohybu, fyzickej záťaže a námahy s oddychom posilňujeme telo a jeho obranyschopnosť. Pomáhame uvedomiť si potrebu starostlivosti o svoje telo, zdravie návštevami pediatra, stomatológa, očného lekára. Podporujeme a ďalej rozvíjame hygienické návyky. Budujeme zdravý životný štýl pestovaním správnych stravovacích návykov a upozorňujeme na dôležitosť konzumácie zdravých potravín prostredníctvom námetových hier, ochutnávok jedál a nátierok , dodržiavaním pitného režimu. Poukazujeme na dôležitosť empatického správania sa k chorým a postihnutým . Orientujeme sa v časových vzťahoch v rámci jedného dňa a spájame ich s činnosťami , ktoré sú pre ne typické. |
Tematic. Okruh |
obsahový štandard |
výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Rovnováha |
-vedieť udržať rovnováhu PMO (3) |
PM, OS, |
Ja som |
Základné lokomočné pohyby (chôdza, beh, skok, lezenie, hádzanie a chytanie) |
-ovládať základné lokomočné pohyby PMO (7) |
PM,OS,UČ |
Ja som |
Manipulácia s náčiním |
-manipulovať s rôznymi predmetmi , náčiním ( rukami, nohami, kolenami, hlavou, zdvíhať, nosiť, podávať, gúľať, pohadzovať, odrážať, kopať, driblovať, balansovať) PMO (12) |
PM, OS,UČ |
Ja som |
Pohyb ako prostriedok upevňovania zdravia |
-zaujať adekvátne postoje k pohybu a športovým aktivitám PMO (14) |
PM,OS,SC |
Ja som |
Vizuomotorika |
-sedieť správne a dodržiavať sklon papiera pri kreslení na stole PMO(20) - kresliť uvoľnenou rukou plynulo a smelo PMO (23) |
PM,OS, |
Ja som |
Grafomotorika |
-graficky znázorňovať motivovaný pohyb vychádzajúci z ramenného kĺbu(kývanie, mletie, hojdanie, navíjanie,(zápästia (vertikálne línie, horizontálne línie, krivky, slučky) a pohybu dlane a prstov ( horný a dolný oblúk, lomená línia, vlnovka, ležatá osmička, fiktívne písmo). PMO (25) |
PM,KG,OS |
Ja som |
Ľudské telo |
-určiť na základe viac zmyslového vnímania časti tela a jednoduchým spôsobom opísať ich funkciu (32) -vnímať a určiť viacerými zmyslami niektoré životne dôležité orgány ( srdce, pľúca a príp. mozog) KO (33) |
PM,KM,KG,IF |
Ja som |
Umelecké stvárnenie ľudskej postavy |
-aplikovať poznatky o svojom tele pri zobrazovaní a vytváraní ľudskej postavy s uplatnením rôznych výtvarných a pracovných techník KO (35) -prejaviť pozitívne postoje k svojmu telu a vyjadriť ich prostredníctvom rôznych umeleckých výrazových prostriedkov KO (34) |
PM,KG,OS,KM |
Ja som |
Zdravotný stav , postoje k zdraviu Zásady ochrany vlastného zdravia |
-rozlíšiť a jednoduchým spôsobom intuitívne opísať stav zdravia a choroby KO (36) -dodržať zásady ochrany zdravia ( s pomocou dospelých) KO (37) - zaujať pozitívne postoje k zdraviu i k zdraviu iných a vyjadriť ich prostredníctvom rôznych umeleckých výrazových prostriedkov KO (38) |
KG,KM,UC,OS
PM,OS |
Ja som |
Zdravé potraviny |
-poznať , rozlíšiť, triediť a vyberať si zdravé potraviny KO (42) |
KG,UC,KM |
Ja som |
Riešenie krízových situácií ohrozujúcich zdravie |
- privolať pomoc dospelého v krízových situáciách, v ktorých je ohrozené jeho zdravie, prípadne zdravie iných KO (39) |
KG,KM, UČ,OS |
Ja som |
Možnosti poškodenia zdravia |
- rozlíšiť príčiny možného nebezpečenstva a poškodenia zdravia pri zakázanej manipulácií s niektorými predmetmi (ostré predmety, zápalky, liekmi, chemikálami, čistiacimi prostriedkami, elektrospotrebičmi ale aj neznámymi prírodninami KO (41) |
KG, KM,UČ,IF |
Ja som |
Komunikácia emócií |
-komunikovať prijateľným spôsobom, pozitívne a negatívne emócie a vyjadriť pocity SEO (47) |
KM,KG,OS |
Ja som |
Obhajovanie vlastného stanoviska v konflikte |
-uvedomovať si a uplatňovať vlastnú jedinečnosť a vlastné nápady so zreteľom na jedinečnosť iných detí v skupine SEO (48) |
OS,SC,KM |
Ja som |
Zmysluplnosť rečového prejav |
-uplatniť aktívnu slovnú zásobu vzhľadom na obsahový kontext (zmysluplne rozprávať o svojich pocitoch, zážitkoch, dojmoch) SEO (58) |
OS,KM,UČ,KG |
Ľudia |
Pravidlá a spolupráca v hudobno-pohybových hrách |
-uplatniť spoluprácu v skupinovej, hudobno-pohybovej alebo hudobno-dramatickej hre PMO(64) |
PM,OS,SC |
Ľudia |
Neslovné reakcie ( pohyby, gestá, mimika) |
-reagovať neslovne na otázky a pokyny KO(84) |
KM,KG, |
Ľudia |
Číselný rad |
-počítať minimálne od 1 do 10 KO (77) |
KG,UČ,KM |
Ľudia |
Rovinné ( kruh, trojuholník, štvorec a obdĺžnik) a priestorové geom. tvary ( guľa, kocka, kváder a valec |
-poznať, rozlíšiť, priradiť, triediť a určiť niektoré rovinné geom. tvary KO (80) |
KG,KM,UC |
Ľudia |
Delenie, pomoc obdarovanie |
-rozdeliť sa, obdarovať niekoho a pomôcť inému SEO (89) |
OS,SC, |
Ľudia |
Základy empatie |
-zaujať pozitívne a empatické postoje k chorým, osobám so zdravotným postihnutím, starým ľuďom, multikultúrnej a socioekonomickej rozmanitosti ľudstva SEO (95) |
KG,UČ,SC,OS |
Ľudia |
Pasívna a aktívna slovná zásoba v štátnom - slovenskom jazyku a v cudzom jazyku (angličtina) |
- používať spisovnú podobu štátneho slovenského alebo cudzieho jazyka. KO (84) |
KG,KM, UČ |
Príroda |
Pohyb s rôznymi pomôckami |
-využívať na pohyb rôzne pomôcky PMO (100) |
PM,OS, |
Príroda |
Otužovanie |
-otužovať sa prostredníctvom vody, snehu, vetra, slnka PMO (97) |
PM,OS, |
Príroda |
Počasie |
-poznať, opísať, rozlíšiť prírodné javy ovplyvnené počasím KO (117) |
KM,KG,UČ |
Príroda |
Krásy prírody |
-citlivo vnímať krásu prírody, jej čaro a jedinečnosť SEO (121) |
OS,KM,KG |
Kultúra |
Pohybové stvárnenie charakteru hudby |
-vyjadriť náladu piesne a hudby prirodzeným kultivovaným pohybom PMO (128) |
PM,SC,OS |
Kultúra |
Časové vzťahy |
-orientovať sa v časových vzťahoch jedného dňa, týždňa a roka v spojení s konkrétnymi činnosťami a prostredníctvom rozlišovania podstatných znakov KO (133) |
KG,KM,UC |
Kultúra |
Veľkosť a rozmanitosť sveta |
-overiť si z detských encyklopédií a iných médií, že svet je veľký a rozmanitý(pozostáva aj z oceánov, morí , riek, pohorí, lesov, pralesov, rozmanitej zvieracej ríše atď.) KO (142) |
KG,KM,UC,IF |
Kultúra |
Sociabilita v hre |
-zapojiť sa do skupinovej hry a vedieť spolupracovať v skupinovej hre SEO (145) |
SC,OS,PM |
Kultúra |
Rôznorodosť hier |
-chápať rôznorodosť hier SEO (146) |
UČ,OS,PM |
Kultúra |
Emocionalita v hre. |
-prejavovať radosť z hry SEO (144) |
OS, SC |
Kultúra |
Rytmizácia riekaniek a piesní |
-rytmizovať ľudové riekanky a detské ľudové a umelé piesne hrou na tele, alebo prostredníctvom Orffovho inštrumentára SEO (150) |
PM,UC,OS |
Kultúra |
Spev piesní |
-spievať v rozsahu kvinty ( c1-g1)- sexty(relatívne intonačne čisto), v prípade hudobného nadania aj rozsahu oktávy( c1-c2) s radosťou a primerane charakteru detskej , ľudovej a umelej piesni s rôznou tematikou. SEO (151) |
UC,SC,OS |
Kultúra |
Výtvarné techniky |
- kresliť, maľovať , modelovať rôznymi technikami tvorivo a s použitím rôzneho materiálu SEO (161) |
PM,UČ,OS, |
Kultúra |
Voľná reprodukcia literárnych textov |
-reprodukovať voľne ľudové a autorské rozprávky a príbehy SEO (171) |
KM,KG,OS |
Kultúra |
Prednes literárnych útvarov |
-zapamätať si a prednášať krátke literárne útvary, napr. riekanky, hádanky, vy čítanky, krátke detské básne, atď. SEO (170) |
KG,KM,UČ,OS |
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
- ovláda základné lokomočné pohyby -používa v činnosti všetky zmysly - správa sa ohľaduplne k svojmu zdraviu a k zdraviu iných - prejavuje pozitívne postoje k zdravému životnému štýlu |
|
|
Osobnostné (intraper.) |
-uvedomuje si vlastnú identitu -vyjadruje svoje pocity a hodnotí svoj vlastný aktuálny citový stav -obhajuje seba a iných, chorých, osoby so zdravotným znevýhodnením, slabých a bezbranných |
|
|
Sociálne (interpersonálne) kompetencie |
- pozerá sa na svet aj očami druhých - správa sa empaticky k svojmu okoliu |
|
|
Komunikatívne kompetencie |
-vedie monológ, nadväzuje a vedie dialóg a rozhovor s deťmi i dospelými -komunikuje osvojené poznatky |
|
|
Kognitívne kompetencie |
-rieši jednoduché problémové úlohy -odôvodňuje svoje názory, prejavuje postoje, vyslovuje jednoduché úsudky -rieši jednoduché problémové úlohy |
|
|
Učebné kompetencie |
-pozoruje, skúma, experimentuje -prejavuje zvedavosť a spontánny záujem o spoznávanie nového -aplikuje v hre, rôznych aktivitách a situáciách získané poznatky a skúsenosti |
|
|
Informačné kompetencie |
-prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií -využíva rôzne zdroje získania a zhromažďovania informácií aj mimo MŠ (od osôb v okolitom prostredí, z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom IKT, z rôznych médií), |
|
Stratégie:
-EA: Nevidomí lekár (Edukačnými hrami...str.143),-EA: Moje telo (Edukačnými
hrami...str.127),
-EA: Obrázok kamaráta (Edukačnými hrami...str.146)
Učebné zdroje:
Metódy a prostriedky hodnotenia dosiahnutia vytýčených výchovno - vzdelávacích cieľov
Téma na DECEMBER: Je tu opäť Mikuláš, krátko na to Vianoc čas |
Podtémy: Príde k nám Mikuláš, Pečieme na Vianoce, Vianočné prekvapenia |
Zámer: V tomto mesiaci sa zameriavame na históriu Vianoc, na vianočné tradície a zvyky, prípravu oslavy Vianoc v MŠ. Prostredníctvom biblických príbehov a rozprávok viažucich sa k tomuto obdobiu podnecujeme predstavivosť a tvorivosť detí. Deti pri spoločnej príprave osláv Vianoc získavajú súčasne i poznatky o okolitom svete (tradície iných národov), o zimnom počasí, o časových pojmoch ( adventný kalendár). Všetky činnosti sú motivačne zjednotené a vedú k aktívnemu zapojeniu detí do výzdoby triedy, prípravy posedenia pod jedličkou s rodičmi a k spoločnému prežívaniu vianočného času. Posilňujeme prosociálne správanie a cítenie vo vzťahu k blízkym, radosť zo vzájomného obdarúvania sa. Prebúdzame schopnosť vidieť, hodnotiť krásu a čaro zimnej prírody. Umocňujeme radosť detí z pohybu hrami na snehu a so snehom. |
Tematic. okruh |
obsahový štandard |
výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Uplatnenie laterality v pohybe |
-orientovať sa v priestore (vo vzťahu k vlastnej osobe) PM (4) |
PM, UČ |
Ja som |
Hrubá motorika |
vykonávať pravidelne pohybové aktivity PM (5) |
PM,OS |
Ja som |
Pracovné návyky |
-zachovať v pracovných a technických činnostiach návyky poriadku a čistoty( upratať po sebe, dávať si pozor na odev, atď.) PMO (16) |
PM,OS,UČ |
Ja som |
Grafomotorika |
- správne držať grafický materiál a používať primeranú intenzitu tlaku na podložku pri používaní rôznych techník PMO (24) |
PM,UČ |
Ja som |
Bezpečnosť cestnej premávky |
-zdôvodniť význam dodržiavania pravidiel cestnej premávky vzhľadom na bezpečnosť KO (43) |
KG,UC,KM |
Ja som |
Komunikácia emócií |
-komunikovať prijateľným spôsobom, pozitívne a negatívne emócie a vyjadriť pocity SEO (47) |
OS,KM,SC, |
Ja som |
Kontakt v komunikácii |
-nadviazať verbálny a neverbálny kontakt s inými deťmi a dospelými SEO (54) |
SC,KM,OS |
Ja som |
Artikulácia hlások a hláskových skupín |
-vyslovovať správne a zreteľne všetky hlásky a hláskové skupiny SEO (59) |
KM,KG,UC,OS |
Ľudia |
Súlad pohybu, hudby a textu hry |
-zladiť pohybovú a hudobnú stránku v hudobno-pohybovej hre PMO (65) |
PM.UC,OS |
Ľudia |
Číselný rad Rovinné ( kruh, trojuholník štvorec a obdĺžnik) a priestorové geom. tvary ( guľa, kocka, kváder a valec) |
-priradiť číslo (nie číslicu) k danému počtu predmetov od 1 do 10 (78)
-poznať, rozlíšiť priradiť, triediť a určiť niektoré priestorové geom. tvary KO (81) |
KM, KG,UČ |
Ľudia |
Pasívna, aktívna slovná zásoba v štátnom - slovenskom jazyku |
-reagovať slovne na jednoduché otázky buď jednoslovnou, viacslovnou odpoveďou alebo jednoduchou frázou KO (85) |
OS,SC,KM |
Ľudia |
Počúvanie s porozumením |
-počúvať s porozumením KO (83) |
KG, OS |
Ľudia |
Orientácia v emóciách iných osôb |
-rozlíšiť pozitívne i negatívne emócie druhých osôb SEO (88) |
SC,OC, |
Príroda |
Umelá lokomócia |
-modifikovať pohyb v zmenených podmienkach alebo v problémových situáciách PMO (98) |
PM,UC,OS |
Príroda |
Počasie |
-poznať, opísať, rozlíšiť prírodné javy ovplyvnené počasím KO (117) |
KM,KG,UČ |
Príroda |
Hodnotenie prírodného prostredia |
-hodnotiť prírodné prostredie SEO (122) |
UČ,KG,KM |
Kultúra |
Tanec a pohybová improvizácia |
-uplatňovať tanečné prvky (cvalové poskoky, poskočný krok, otočky, úklony) PMO (129) |
PM,SC,UC,OS |
Kultúra |
Časové vzťahy |
-orientovať sa v časových vzťahoch jedného dňa, týždňa a roka v spojení s konkrétnymi činnosťami a prostredníctvom rozlišovania podstatných znakov KO (133) |
KG,UC,KM, |
Kultúra |
Kultúrne dedičstvo, sviatky a ich oslavy |
-zapojiť sa aktívne do prípravy osláv sviatkov a spoločenských udalostí, vrátane udržiavania ľudových tradícií KO (140) |
KG,KM,UC,SC,OS |
Kultúra |
Umelecké stvárnenie prežívania sviatkov |
-vyjadriť rôznymi umeleckými výrazovými prostriedkami pocity, dojmy a zážitky z osláv sviatkov KO (141) |
KG,PM,SC,OS |
Kultúra |
Tvorivosť v hre |
-začať, rozvíjať a dokončiť hru SEO (147) |
SC,OS, |
Kultúra |
Spev piesní |
-spievať v rozsahu kvinty ( c1-g1)- sexty(relatívne intonačne čisto), v prípade hudobného nadania aj rozsahu oktávy( c1-c2) s radosťou a primerane charakteru detskej , ľudovej a umelej piesni s rôznou tematikou. SEO (151) |
SC,OS,UČ |
Kultúra |
Vyjadrenie charakteru piesne na det. hud. nástrojoch a dramatickými výrazovými prostriedkami |
Vyjadriť charakter piesne hrou na detských hudobných nástrojoch. SEO (152) |
PMO, SC |
Kultúra |
Počúvanie piesní a hudby |
-počúvať detské hudobné skladby s citovým zaangažovaním SEO(154) |
SC,OS, |
Kultúra |
Výtvarná tvorivosť |
-pokryť celú plochu rozmanitými farbami SEO (158) |
PM,SC,UČ |
Kultúra |
Výtvarné techniky |
-používať tvorivo rôzne výtvarné techniky SEO (163) |
SC,OC,PM,UČ |
Kultúra |
Prednes literárnych útvarov |
-zapamätať si a prednášať krátke literárne útvary, napr. .riekanky, hádanky, vy čítanky, krátke detské básne atď. SEO (170) |
KM,UČ,OS,KG |
Kultúra |
„Čítanie“ a „písanie“ jednoduchého príbehu |
-„písať“ obrázkový list SEO (174) |
PM,KG,UC,KM |
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
- používa osvojené spôsoby pohybových činností v nových neznámych , problémových situáciách- - používa v činnosti všetky zmysly prejavuje túžbu pohybovať sa |
|
|
Osobnostné (intrapersonálne) kompetencie |
- odhaduje svoje možnosti a spôsobilosti vyjadruje svoje pocity a hodnotí svoj vlastný aktuálny citový stav prejavuje v správaní vzťah k sebe a k iným |
|
|
Sociálne (interpersonálne) kompetencie |
- zotrvá v hre a v inej činnosti a dokončí ju - správa sa empaticky k svojmu okoliu - prejavuje ohľaduplnosť k svojmu prostrediu |
|
|
Komunikatívne kompetencie |
- vedie monológ, nadväzuje a vedie dialóg a rozhovor s deťmi i dospelými -počúva aktívne s porozumením myšlienky a informácie z rôznych médií - reprodukuje oznamy, texty - prejavuje predčitateľskú gramotnosť |
|
|
Kognitívne kompetencie |
- uplatňuje v hre a v rôznych situáciách matematické myslenie - porovnáva podobnosti a rozdiely predmetov, javov, osôb, atď. - uplatňuje vlastné predstavy pri riešení problémov |
|
|
Učebné kompetencie |
- učí sa spontánne (vlastnou zvedavosťou) aj zámerne (pod učiteľovým vedením - kladie otázky a hľadá odpovede, aby porozumelo obklopujúcemu svetu vecí, javov, dejov a vzťahov - zvláda základy učenia sa na základe osobnej motivácie |
|
|
Informačné kompetencie |
- prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií - využíva rôzne zdroje získania a zhromažďovania informácií aj mimo MŠ (od osôb v okolitom prostredí z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom IKT, z rôznych médií), |
|
Stratégie
valasi“,
Učebné zdroje:
Metódy a prostriedky hodnotenia dosiahnutia vytýčených výchovno - vzdelávacích cieľov:
Téma na JANUÁR: Slniečko v zasneženej krajine |
Podtémy: Na Nový rok o slepačí krok, Čaro zimy, Zvieratká a vtáci v zime, Zimné športy, My pôjdeme do školy |
Zámer: Toto obdobie ponúka možnosti objavovať čaro a krásu zimnej prírody, spoznávať jej charakteristické znaky a prírodné javy, pokusmi zisťovať vlastnosti snehu a ľadu. Poukazujeme na význam starostlivosti o zvieratá v zime a aktívne sa zapájame do starostlivosti o vtáctvo. Zimné prostredie umožňuje vyskúšať nové športy, ktorými nielen upevňujeme zdravie detí, ale aj vedieme k dodržiavaniu zásad bezpečnosti pri ich prevádzaní. Spievame, rytmizujeme a hráme sa hudobno-pohybové hry so zimnou tematikou. Vyjadrujeme rôznymi výrazovými prostriedkami dojmy a zážitky z rozprávok. S predškolákmi sa tešíme a pripravujeme na zápis do ZŠ a umožníme im predviesť úroveň svojich schopností, vedomostí a zručností z oblasti pohybu, jazyka, matematických predstáv, prírody a spoločenského prostredia na stretnutí s rodičmi pred zápisom . |
Tematic. okruh |
obsahový štandard |
výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Hrubá motorika |
-tešiť sa zo spontánnych a riadených pohybových aktivít PMO (6) |
PM,OS, |
Ja som |
Základné lokomočné pohyby (chôdza, beh, skok, lezenie, hádzanie a chytanie) |
-ovládať základné lokomočné pohyby PMO (7) |
PM,UČ,OS |
Ja som |
Základné polohy, postoje a pohyby (stoj, sed, ľah, kľak) |
-zaujať rôzne postavenie podľa pokynov PMO (8) |
PM,UČ,OS |
Ja som |
Pohyb ako prostriedok upevňovania zdravia |
-zaujať adekvátne postoje k pohybu a športovým aktivitám PMO (14) |
PM,OS |
Ja som |
Základné grafické tvary |
-graficky znázorňovať motivovaný pohyb vychádzajúci z ramenného kĺbu (kývanie, mletie, hojdanie, navíjanie,) zápästia ( vertikálne línie, horizontálne línie, krivky, slučky) a pohybu dlane a prstov( horný a dolný oblúk, lomená línia, vlnovka, ležatá osmička, fiktívne písmo).PMO (25) |
PM, OS, UČ |
Ja som |
Zásady ochrany vlastného zdravia |
-dodržať zásady ochrany zdravia (s pomocou dospelých) KO (37) |
PM,OS,KG,UČ |
Ja som |
Bezpečnosť cestnej premávky |
-prechádzať bezpečne cez cestu pod vedením starších KO (45) |
KG,KM.UČ |
Ja som |
Obhajovanie vlastného stanoviska v konflikte |
-obhajovať nenásilne vlastné stanovisko v prípade vzniku konfliktu SEO (49) |
OS,SC,KM |
Ja som |
Sebahodnotenie |
-hodnotiť svoje vlastné schopnosti v rôznych činnostiach SEO (52) |
OS,KM, |
Ja som |
Analyticko-syntetické činnosti so slovami |
-uplatňovať schopnosť analyticko- syntetických hier a činností so slovami SEO (62) |
KM,KG,SC |
Ja som |
Spisovná reč |
Používať spisovnú podobu materinského jazyka (SEO) (60) |
KM, UČ |
Ľudia |
Pravidlá a spolupráca v hudobno- pohybových hrách |
-uplatniť spoluprácu v skupinovej, hudobno-pohybovej alebo hudobno-dramatickej hre PMO (64) |
PM,SC,UC |
Ľudia |
Farby, farebná rozmanitosť vo vlastných produktoch |
-priradiť, rozoznať a pomenovať farby na obklopujúcich reáliách KO (71) |
KG,UC,KM |
Ľudia |
Základné počtové úkony v číselnom rade od 1 do 10 |
-vykonať jednoduché operácie v číselnom rade od 1 do 10 ( v spojitosti s manipuláciou s predmetmi alebo hračkami) KO (79) |
KG,KM,UC |
Ľudia |
Rovinné ( kruh, trojuholník štvorec a obdĺžnik) a priestorové geom. tvary ( guľa, kocka, kváder a valec) |
-poznať, rozlíšiť, priradiť, triediť a určiť niektoré rovinné geom. tvary KO (80) -poznať, rozlíšiť priradiť, triediť a určiť niektoré priestorové geom. tvary KO (81) |
KG,UC,KM |
Ľudia |
Akceptácia názorovej odlišnosti |
-prijať v rozhovore s inými deťmi názorovú odlišnosť, prijateľným spôsobom obhajovať svoje vlastné názory SEO (93) |
KM,SC,OS |
Ľudia |
Riešenie konfliktov |
- vyjadriť elementárne hodnotiace postoje k správaniu iných (SEO) (91) |
KM, OS |
Príroda |
Pohyb v prírode |
pohybovať a nebáť sa v rôznom prostredí(sneh, ľad, voda) PMO (96) |
PM,OS, |
Príroda |
Otužovanie |
-otužovať sa prostredníctvom vody, snehu, vetra, slnka PMO(97) |
PM.OS |
Príroda |
Pohyb s rôznymi pomôckami |
-využívať na pohyb rôzne pomôcky PMO (100) |
PM,OS, UČ, |
Príroda |
Špeciálne pohybové zručnosti a schopnosti (kĺzanie, bobovanie, hry s vodou, atď.) |
-zvládnuť na elementárnej úrovni špeciálne pohybové zručnosti a schopnosti PMO (101) |
PM,OS, UČ, SC |
Príroda |
Výtvarná , pracovná a technická tvorivosť |
-prejaviť zručnosti a praktickú tvorivosť pri vytváraní produktov z prírodnín prostredníctvom využitia rôznych pracovných a výtvarných techník PMO (103) |
PM,OS, SC, UČ |
Príroda |
Ročné obdobia |
- rozlíšiť podľa typických znakov ročné obdobia KO (105) |
KG,UČ,KM |
Príroda |
Zvieratá a živočíchy |
- poznať, rozlíšiť a určiť na základe priameho alebo sprostred-kovaného pozorovania niektoré domáce, lesné a exotické zvieratá, vtáky a voľne žijúce živočíchy KO (108) - zaujať pozitívne postoje k zvieracej ríši KO (110) |
IF,KM,KG, UC |
Príroda |
Živá a neživá príroda |
-poznať , rozlíšiť zložky živej a neživej prírody KO (116) |
KG,KM,UC,IF |
Príroda |
Počasie |
- poznať, opísať, rozlíšiť prírodné javy ovplyvnené počasím KO(117) |
KM,KG,UČ,IF |
Príroda |
Ochranárske postoje k prírode |
-rozprávať pocity, zážitky, dojmy zo starostlivosti o prírodu a zobraziť ich SEO (125) |
KM,KG,OS,PM |
Príroda |
Krásy prírody |
- citlivo vnímať krásu prírody, jej čaro a jedinečnosť SEO (121) |
OS,SC,KM,KG, |
Kultúra |
Rytmizácia hrou na telo pri postojoch, chôdzi, behu |
-rytmizovať samostatne hrou na telo v 2/4,3/4 takt pri rôznych postojoch, chôdzi, behu PMO(126) |
PM,OS, KG,UČ, |
Kultúra |
Veľkosť a rozmanitosť sveta |
- overiť si z detských encyklopédií a iných médií, že svet je veľký a rozmanitý (pozostáva aj z oceánov, morí , riek, pohorí, lesov, pralesov, rozmanitej zvieracej ríše atď.) KO (142) |
KG,KM,UČ |
Kultúra |
Plánovanie, realizácia, a hodnotenie hry |
-plánovať, realizovať a hodnotiť hru SEO (149) |
PM,KG,SC,OS |
Kultúra |
Rytmizácia riekaniek a piesní |
-rytmizovať ľudové riekanky a detské ľudové a umelé piesne hrou na tele, alebo prostredníc-tvom Orffovho inštrumentára SEO (150) |
PM,UC,OS |
Kultúra |
Spev piesní |
-spievať v rozsahu kvinty ( c1-g1)- sexty (relatívne intonačne čisto), v prípade hudobného nadania aj rozsahu oktávy( c1-c2) s radosťou a primerane charakteru detskej , ľudovej a umelej piesni s rôznou tematikou. SEO (151) |
OS,KG,UC |
Kultúra |
Plošné a priestorové výtvarné stvárňovanie |
-kresliť, maľovať, modelovať, plošne a priestorovo zobrazovať ľudskú a zvieraciu postavu SEO (162) |
PM,OS.UC,KG |
Kultúra |
Knihy, písmená a číslice |
-prejaviť záujem o knihy ,o písmená, číslice SEO (167) |
KG,UC,SC.KM |
Kultúra |
Umelecké stvárnenie obsahu literárnych a dramatických diel |
- vyjadriť rôznymi umeleckými výrazovými prostriedkami (výtvarne, hudobne, dramaticky, hudobno - dramaticky) pocity a dojmy z rozprávok , príbehov a divadla SEO (172) |
PM,OS, KM,KG, |
Kultúra |
,,Čítanie“ a ,,písanie“ jednoduchého príbehu |
- ,,čítať“ kreslený príbeh a obrázkový seriál SEO (173) |
|
Kultúra |
,,Písanie“ a „čítanie“ jednoduchého príbehu |
- ,,písať“ obrázkový list SEO (174) |
|
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
-využíva globálnu motoriku prekonávaním prírodných a umelých prekážok - ovláda základné lokomočné pohyby -správa sa ohľaduplne k svojmu zdraviu a k zdraviu iných |
|
|
Osobnostné (intrapersonálne) kompetencie |
-odhaduje svoje možnosti a spôsobilosti - uvedomuje si dôsledky svojho správania vzhľadom na iné osoby -prejavuje v správaní vzťah k sebe a k iným |
|
|
Sociálne (interpersonálne) kompetencie |
-plánuje, organizuje a hodnotí činnosť -rieši konflikty s pomocou dospelých a samostatne -prejavuje ohľaduplnosť k svojmu prostrediu |
|
|
Komunikatívne kompetencie |
-vyjadruje a komunikuje svoje myšlienky, názory - komunikuje osvojené poznatky -prejavuje predčitateľskú gramotnosť |
|
|
Kognitívne kompetencie |
-hľadá a objavuje súvislosti medzi jednotlivými informáciami, objavuje tie, ktoré sú nápomocné pri riešení problému -porovnáva podobnosti javov, osôb, atď. -uplatňuje vlastné predstavy pri riešení problémov |
|
|
Učebné kompetencie |
-Využíva primerané pojmy, znaky a symboly -pozoruje, skúma, experimentuje -plánuje a organizuje si optimálne prostredie na činnosť -hodnotí vlastný výkon, teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkony druhých |
|
|
Informačné kompetencie |
- prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií - využíva rôzne zdroje získania a zhromažďovania informácií aj mimo MŠ (od osôb v okolitom prostredí, z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom IKT, z rôznych médií) |
|
Stratégie:
vyrábame vtákov z papiera, servítky, plastelíny, dotvárame prírodninam
Učebné zdroje:
Metódy a prostriedky hodnotenia dosiahnutia vytýčených výchovno- vzdelávacích cieľov
Téma na FEBRUÁR: Slniečko sa zabáva |
Podtémy: V kráľovstve snehu a ľadu, Rozprávkový karneval, Predmety a ich vlastnosti, Hráme sa s tvarmi a farbami |
Zámer: Zima nám ponúka rôzne hry so snehom napr. na školskom dvore modelovať fantastické bytosti, väčších i menších snehuliakov. Môžeme sa sánkovať, korčuľovať, kĺzať, pozorovať zamrznutý potok, robiť pokusy z vody – pozorovať skupenstvá vody. V tomto mesiaci triedu môžeme premeniť na cirkusovú arénu a my sa zmeníme sa na šašov, klaunov a artistov s ktorými prežijeme týždeň plný smiechu, zábavných hier a pohybových aktivít. Budeme spoznávať tradície viažuce sa k obdobiu fašiangov, chystať sa na karneval, zhotovíme si masky, prezlečieme sa za rozprávkové bytosti. Spievať budeme veselé ale aj žartovné piesne, budeme sa hrať na muzikantov , tancovať. Spoznávať rôzne profesie, pracovné činnosti a ich význam. Hovoriť o tom, čím budeme keď vyrastieme, svoje predstavy napodobňovať v hrách a umelecky stvárniť. Spoznáme predmety a hračky z akých materiálov sú vyrobené, na čo slúžia kde ich môžeme využiť. Hrať sa budeme s tvarmi a farbami, zároveň ich budeme rozlišovať, pomenúvať, triediť, usporadúvať a skladať z nich obrázky podľa vlastnej fantázie. |
Tematic. okruh |
obsahový štandard |
výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Pohyb na náradí |
-napodobňovať pohyb v rôznych podmienkach ( s náčiním, na náradí) PMO (10) |
PM,OS,UČ |
Ja som |
Základné lokomočné polohy, postoje a pohyby (stoj, sed, ľah, kľak, atď.) |
-pohybovať sa okolo osi vlastného tela ( prevaly, obraty, kotúle) PMO (11) |
PM,OS,UČ |
Ja som |
Bezpečnosť cestnej premávky |
-zdôvodniť význam dodržiavania pravidiel cestnej premávky vzhľadom na bezpečnosť KO (43) |
KG,IF, KM UČ, |
Ja som |
Komunikácia emócií |
-komunikovať prijateľným spôsobom, pozitívne a negatívne emócie a vyjadriť pocity SEO (46) |
SC,OS,KM |
Ja som |
Sebaregulácia |
-prejaviť sebareguláciu v hrách a v iných aktivitách- konať s ohľadom na seba a druhých SEO (50) |
SC,OS, |
Ja som |
Základné pravidlá kultúrneho správania |
-uplatňovať a rešpektovať návyky kultúrneho správania a spoločenských pravidiel SEO (53) |
SC,OS,KM,UC |
Ja som |
Pasívna a aktívna slovná zásoba |
-rozširovať si pasívnu a aktívnu slovnú zásobu SEO (57) |
KM,KG,UC, |
Ľudia |
Pravidlá a spolupráca v hudobno-pohybových hrách |
-dodržiavať pravidlá hudobno-pohybových hier PMO (63) |
OS,SC,UC |
Ľudia |
Ľudské činnosti a ich umelecké stvárnenie |
-poznať, slovne opísať a umelecky stvárniť rozmanité ľudské činnosti KO (67) |
KG,KM,PM, |
Ľudia |
Význam práce |
-pochopiť význam práce na základe rozmanitých pracovných činností KO (69) |
KG,KM,UC |
Ľudia |
Farby, farebná rozmanitosť vo vlastných produktoch |
-priradiť rozoznať a pomenovať farby na obklopujúcich reáliách KO (71) -uplatňovať individuálne farebné videnie KO (72) |
KG,KM,UC,IF |
Ľudia |
Priraďovanie, triedenie, usporadúvanie, zostavovanie podľa kritérií |
-priradiť, triediť a usporiadať predmety podľa určitých kritérií (farba, tvar, veľkosť) KO (75) |
KM,KG,UČ |
Ľudia |
Plošná a priestorová tvorivosť |
-zostaviť z puzzle, rozstrihaných obrázkov, paličiek alebo geom. tvarov obrazce a útvary podľa fantázie, predlohy a slovných inštrukcií KO (82) |
UC,KM,KG |
Ľudia |
Neslovné reakcie (pohyby, gestá, mimika) |
-reagovať neslovne na otázky a pokyny KO (84) |
KM,KG,UČ |
Ľudia |
Riešenie konfliktov |
-nenásilne riešiť konflikt s iným dieťaťom/deťmi, dohodnúť sa na kompromise SEO (90) |
SC,OS,KM, |
Ľudia |
Priraďovanie, triedenie, usporadú-vanie, zostavovanie podľa kritérií |
-určiť rovnaké alebo rozdielne množstvo prvkov v skupine KO (76) |
KG,UČ,KM |
Príroda |
Pohyb v prírode |
-pohybovať a nebáť sa v rôznom prostredí (sneh, ľad, voda) PMO (96) |
PM,OS |
Príroda |
Špeciálne pohybové zručnosti a schopnosti (kĺzanie, bobovanie, hry s vodou, atď.) |
-zvládnuť na elementárnej úrovni špeciálne pohybové zručnosti a schopnosti PMO (101) |
PM,OS,UČ, |
Príroda |
Otužovanie |
-otužovať sa prostredníctvom vody , snehu, vetra, slnka PMO (97) |
PM,OS |
Príroda |
Živá a neživá príroda |
-poznať, rozlíšiť zložky živej a neživej prírody KO (116) |
KG,KM,UC |
Príroda |
Počasie |
-poznať, opísať, rozlíšiť prírodné javy ovplyvnené počasím KO (117) |
KM,KG, UČ, |
Príroda |
Hodnotenie prírodného prostredia |
-hodnotiť prírodné prostredie SEO (122) |
KM,KG,OS |
Kultúra |
Tanec a pohybová improvizácia |
-uplatňovať získané schopnosti v pohybovej improvizácii podľa hudby PMO (130) |
PM,KG,OS |
Kultúra |
Hračky a predmety |
- vnímať rôznorodosť hračiek a predmetov vo svojom okolí KO (131) - vnímať a rozoznať, že hračky a predmety sú z rôzneho materiálu, ktorý má rôzny povrch, farbu, tvar, veľkosť, atď. KO (132) |
UČ,IF,KG,KM |
Kultúra |
Kultúrne dedičstvo, sviatky a ich oslavy |
-zapojiť sa aktívne do prípravy osláv sviatkov a spoločenských udalostí, vrátane udržiavania ľudových tradícií KO (140) |
PM,KG,UC, |
Kultúra |
Tvorivosť v hre |
-uplatňovať tvorivosť v hre SEO (148) |
PM,OS,KM |
Kultúra |
Spev piesní |
-spievať v rozsahu kvinty ( c1-g1)- sexty (relatívne intonačne čisto), v prípade hudobného nadania aj rozsahu oktávy( c1-c2) s radosťou a primerane charakteru detskej , ľudovej a umelej piesni s rôznou tematikou. SEO (151) |
OS,SC,UC, |
Kultúra |
Hudobná tvorivosť |
-vyjadriť charakter piesne hrou na detských hudobných nástrojoch SEO (152) |
PM,UČ,OS |
Kultúra |
Kreslenie, maľovanie, modelovanie |
-kresliť ,maľovať , modelovať v rôznych polohách( ľah, kľak, stoj, sed) SEO (159) |
PM,OS,KG, UČ |
Kultúra |
Detská, ľudová a autorská poézia a próza |
- vnímať s citovým zaangažovaním bábkové divadlo a iné det. divadlo. SEO (169) |
OS,KG,UC,IF |
Kultúra |
Experimentovanie s farbami |
Experimentovať s vlastnosťami farieb a uplatňovať ich tvorivé variácie SEO ( 157) |
PM, SC |
Kultúra |
,,Čítanie“ a ,,písanie“ jednoduchého príbehu |
-,,čítať“ kreslený príbeh a obrázkový seriál SEO (173) |
KM, OS |
Kultúra |
Rytmizácia riekaniek a piesní |
- použiť v hrách riekanky, vyčítanky s rôznou tematikou SEO (156) |
SC, KM |
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
-Ovláda pohybový aparát a pohybové funkcie -Využíva globálnu motoriku prekonávaním prírodných a umelých prekážok |
|
|
Osobnostné (intraper.) |
-vyjadruje svoje pocity a hodnotí svoj aktuálny citový stav -odhaduje svoje možnosti a spôsobilosti |
|
|
Sociálne (interpersonálne) kompetencie |
-rieši konflikty s pomocou dospelých alebo samostatne -správa sa v skupine , v kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem |
|
|
Komunikatívne kompetencie |
-vyjadruje a komunikuje svoje myšlienky a názory -komunikuje osvojené poznatky |
|
|
Kognitívne kompetencie |
-rieši samostatne alebo s pomocou učiteľa problémy v osobnej a spoločenskej rovine -porovnáva podobnosti a rozdiely predmetov ,javov, osôb atď. - hodnotí spontánne a samostatne vo svojom bezprostrednom okolí čo sa mu páči/nepáči, čo je správne /nesprávne, čo je dobré/ zlé na veciach osobách názoroch; |
|
|
Učebné kompetencie |
-aplikuje v hre, rôznych aktivitách a situáciách získané poznatky a skúsenosti -prejavuje aktivitu v individuálnom i skupinovom učení |
|
|
Informačné kompetencie |
- prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií - využíva rôzne zdroje získania a zhromažďovania informácií aj mimo MŠ (od osôb v okolitom prostredí, z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom IKT, z rôznych médií) |
|
Stratégie:
matematika“ „Dobrodružstvá kockulienky a hranolína“ Kafomet. EA: „Mestečko geom. tvarov“, ,,Hľadaj farby“ ,„Farebný svet“- Edukačnými hrami spoznávame svet.
Učebné zdroje:
Metódy a prostriedky hodnotenia dosiahnutia vytýčených výchovno-vzdelávacích cieľov
Téma na MAREC: Jar začína snežienkami |
Podtémy: Kniha priateľ človeka, Poznávame našu vlasť, Jar – príroda sa prebúdza, Stromy a kríky |
Projekt: S KNIŽKAMI SOM KAMARÁT |
Zámer: Prežívame spoločne rozprávkový mesiac. Prostredníctvom kníh, televízie, CD nosičov a divadelného predstavenia rozvíjame u detí predstavivosť, fantáziu, vyjadrovanie a reč. Hľadáme múdrosť a ponaučenie ukryté v rozprávkach, príbehoch a bájkach. Prebúdzame u detí cit pre spravodlivosť a pravdu, súcit, schopnosť vcítiť sa do pocitov a nálad iných. Maximálne využívame školskú knižnicu na čítanie, hry, aktivity a zapožičiavanie kníh. K dramatizácii využívame vlastnoručne zhotovené maňušky a bábky. Spoznávame prostredníctvom prezentácií, obrázkového materiálu ale aj exkurziami našu vlasť a okolité mestá. Pozorujeme prebúdzajúcu sa prírodu, pučanie stromov, prvé jarné kvety a vnímame ich krásu a jedinečnosť. Rozlišujeme stromy a kríky, priamo ich pozorujeme v svojom okolí i na školskom dvore. |
Tematic. okruh |
obsahový štandard |
výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Manipulácia s náčiním |
-napodobňovať pohyb v rôznych podmienkach (s náčiním, na náradí) PMO (10) |
PM, UČ |
Ja som |
Pravidlá, rešpektovanie a spolupráca |
-dodržiavať zvolené pravidlá, spolupracovať, rešpektovať ostatných PMO (13) |
PM, SC, OS |
Ja som |
Orientácia v bezprostrednom okolí |
-orientovať sa v tesnej blízkosti domova a v MŠ KO (21) |
KG,KM,UČ |
Ja som |
Sebahodnotenie |
-hodnotiť svoje vlastné schopnosti v rôznych činnostiach SEO (52) |
OS,SC.KM |
Ja som |
Zmysluplnosť rečového prejavu |
-uplatniť aktívnu slovnú zásobu vzhľadom na obsahový kontext (zmysluplne rozprávať o svojich pocitoch, zážitkoch, dojmoch) SEO (58) |
KM,KG,OS |
Ja som |
Sebaregulácia |
- prejaviť sebareguláciu v hrách a iných aktivitách – konať s ohľadom na seba a druhých SEO (50) |
SC, OS, |
Ja som
|
Tvorivosť v rečovom prejave |
-používať ,synonymá, antonymá a homonymá, vytvárať rýmy SEO (61) |
KM,KG,UC |
Ja som |
Elementárne základy práce s počítačom |
- zvládnuť na základe nápodoby a slovných inštrukcií dospelého na elementárnej úrovni prácu s počítačom – pracovať s detskými edukačnými programami PMO (19) |
UČ, PM, IF |
Ja som |
Postoje k domovu |
-zaujať postoj k svojmu domovu a vyjadriť ho prostredníctvom rôznych umeleckých výrazových prostriedkov PMO (31) |
|
Ľudia |
Súlad pohybu, hudby a textu hry |
-hudobno- dramaticky stvárniť textovú časť hry PMO (66) |
OS,KM,PM |
Ľudia |
Farby, farebná rozmanitosť vo vlastných produktoch |
-uplatniť na základe vlastného pozorovania farebnú rozmanitosť vo výtvarných, pracovných a technických produktoch KO (73) |
KG,KM,UC,OS |
Ľudia |
Číselný rad |
-priradiť číslo (nie číslicu) k danému počtu predmetov od 1 do 10 (78) |
KG,KM,UC |
Ľudia |
Základné počtové úkony v číselnom rade od 1 do 10 |
-vykonať jednoduché operácie v číselnom rade od 1 do 10 ( v spojitosti s manipuláciou s predmetmi alebo hračkami) KO (79) |
KG,KM,UC |
Ľudia |
Riešenie konfliktov |
-vyjadriť elementárne hodnotiace postoje k správaniu iných SEO (91) |
KM,OS,KG |
Ľudia |
Rozmanitosť ľudských vlastností |
-hodnotiť a rozlíšiť pozitívne i negatívne charakterové vlastnosti ľudí na základe reálnych i fiktívnych situácií SEO (94) |
KM,KG,OS |
Príroda |
Pohyb v prírode |
-pohybovať sa rôznymi spôsobmi medzi prírodnými alebo umelými prekážkami PMO (99) |
PM,OS,UČ |
Príroda |
Ročné obdobia |
- rozlíšiť podľa typických znakov ročné obdobia KO (105) |
KG,UČ,KM |
Príroda |
Kvety |
-poznať, opísať a rozlíšiť niektoré Kvety KO (111) |
KG,KM,IF,UČ |
Príroda |
Krásy prírody |
- citlivo vnímať krásu prírody, jej čaro a jedinečnosť SEO (121) |
KM,OS, |
Kultúra |
Tvorivosť v hre |
-začať, rozvíjať a dokončiť hru SEO (147) |
KM,KG,PM |
Kultúra |
Pohybové stvárnenie charakteru hudby |
-vyjadriť náladu piesne a hudby prirodzeným kultivovaným pohybom PMO (128) |
PM,SK,OS |
Kultúra |
Časové vzťahy |
-rozlíšiť časové vzťahy- čo je teraz, dnes, čo bolo, včera, čo bude, zajtra KO (134) |
KG,KM,UC, |
Kultúra |
Spev piesní |
spievať v rozsahu kvinty ( c1-g1)- sexty(relatívne intonačne čisto), v prípade hudobného nadania aj rozsahu oktávy( c1-c2) s radosťou a primerane charakteru detskej , ľudovej a umelej piesni s rôznou tematikou. SEO (151) |
KG,OS,UC |
Kultúra |
Moja rodná vlasť |
-vedieť, že naša vlasť je Slovenská republika KO (137) - poznať niektoré štátne symboly KO (139) |
KG, UČ, PM |
Kultúra |
Moja rodná vlasť |
- vedieť, že hlavným mestom je Bratislava KO (138) |
UČ, KG, PM |
Kultúra |
Rytmizácia riekaniek a piesní |
-použiť v hrách riekanky, vy čítanky s rôznou tematikou SEO (156) |
KM,OS,PM |
Kultúra |
Kompozičné celky |
-tvoriť s využitím fantázie kompozičné celky SEO (164) |
KG,PM,OS,UČ |
Kultúra |
Detská, ľudová a autorská poézia a próza |
-počúvať s porozumením a citovým zaangažovaním detskú ľudovú a autorskú poéziu, rozprávky a príbehy SEO (168) |
KG,SC,KM |
Kultúra |
Detská, ľudová a autorská poézia a próza |
-vnímať s citovým zaangažovaním bábkové divadlo a iné detské divadlo (činohru, spevohru) SEO (169) |
OS,KM,UC, |
Kultúra |
Literárno -dramatická tvorivosť
|
-reprodukovať voľne, ľudové autorské rozprávky a príbehy SEO (171) |
KM,KG,UC,OS |
Kultúra |
Umelecké stvárnenie obsahu literárnych a dramatických diel |
-vyjadriť s rôznymi umeleckými výrazovými prostriedkami (výtvarne, hudobne, dramaticky, hudobno-dramaticky)pocity a dojmy z rozprávok, príbehov a divadla SEO (172) |
KM,KG,OS,PM |
Kultúra |
Umelecké stvárnenie pocitov z počúvania hudby |
-stvárniť detské piesne dramatickými výrazovými prostriedkami SEO (153) |
OS,SC |
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
-prejavuje grafomotorickú gramotnosť -ovláda základné lokomočné pohyby -používa v činnosti všetky zmysly |
|
|
Osobnostné (intraper.) kompetencie |
-odhaduje svoje možnosti a spôsobilosti -správa sa sebaisto v rôznych situáciách -uvedomuje si dôsledky svojho správania vzhľadom na iné osoby |
|
|
Sociálne (interpersonálne) kompetencie |
-preberá spoluzodpovednosť za seba i činnosť skupiny -správa sa v skupine, kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem |
|
|
Komunikatívne kompetencie |
-vyjadruje a komunikuje svoje myšlienky , názory -počúva aktívne a s porozumením myšlienky a informácie z rôznych médií -volí primeraný a kreatívny spôsob komunikácie vzhľadom na situáciu |
|
|
Kognitívne kompetencie |
-uplatňuje v hre a v rôznych situáciách matematické myslenie -hodnotí spontánne a samostatne vo svojom bezprostrednom okolí čo sa mu páči/nepáči, čo je správne /nesprávne, čo je dobré/ zlé na veciach, osobách, názoroch |
|
|
Učebné kompetencie |
-vyvíja vôľové úsilie v hre a inej činnosti -prekonáva prekážky v učení -naučí sa pracovať s hračkami knihou, učebnými pomôckam |
|
|
Informačné kompetencie |
- prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií - využíva rôzne zdroje získania a zhromažďovania informácií aj mimo MŠ (od osôb v okolitom prostredí, z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom IKT, z rôznych médií) |
|
Stratégie:
zaznamenávame
materiálu, napodobňujeme tvary písmen.
pokračovanie, počúvame veršované rozprávky.
v pohybe, zvieracie figúry, vystrihujeme záložky do kníh, zhotovujeme čitateľský preukaz, výtvarne stvárňujeme zážitky z divadla a rozprávok
Učebné zdroje
Metódy a prostriedky hodnotenia dosiahnutia vytýčených výchovno- vzdelávacích cieľov
Téma na APRÍL: Dni sú dlhšie, noci kratšie |
Podtémy: Slniečkovo na planéte Zem, Jarné kvietky, Už sa blíži Veľká noc, Jar na hospodárskom dvore |
Zámer: Objavujeme tajomstvá Zeme a vesmíru(svetadiely, krajiny, živá a neživá príroda) . Pozorujeme slnko, mesiac a hviezdy a vieme ich vyjadriť rôznymi umeleckými výrazovými prostriedkami. Pozorujeme jarnú prírodu, sejeme semienka, sadíme rastlinky, robíme pokusy a zisťujeme, čo všetko potrebujú rastliny pre svoj rast. Zoznamujeme sa s ekosystémom lesa, s rastlinami a zvieratami ktoré v ňom žijú. Vytvárame u detí otvorený a zodpovedný postoj k životnému prostrediu. Učíme sa vnímať prírodu ktorá nás obklopuje a rozvíjať pocit spolupatričnosti s ňou a nutnosť jej ochrany. Poznávame názvy kvetov, pozorujeme ich vzhľad v záhradách. Zažívame veľa radosti a zábavy pri jarných hrách a tvorivých činnostiach. Zoznamujeme deti s veľkonočnými ľudovými tradíciami a históriou zdobenia kraslíc. Pozorujeme zvieratá a ich mláďatá na farme, rozširujeme poznatky detí o ich chove, úžitku a starostlivosti ľudí o ne. |
Tematic. okruh |
obsahový štandard |
výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Rovnováha. |
-vedieť udržať rovnováhu PMO (3) |
PM, UČ |
Ja som |
Pohyb ako prostriedok upevňovania zdravia. |
- vykonávať pravidelne pohybové aktivity PMO (5) |
PM, OS, UČ |
Ja som |
Základné polohy, postoje a pohyby(stoj, sed, ľah, kľak, atď.). |
-poznať názvy základných, postojov a pobybov PMO (9) |
PM,OS,UČ |
Ja som |
Základné lokomočné pohyby (chôdza, beh, lezenie, hádzanie a chytanie). |
-pohybovať sa okolo osi vlastného tela (prevaly, obraty, kotúle)PMO (11) |
PM,OS,UČ |
Ja som |
Pravidlá, rešpektovanie, spolupráca. |
-dodržiavať zvolené pravidlá, spolupracovať, rešpektovať ostatných PMO (13) |
OS, SC,KG |
Ja som |
Pracovné návyky. |
-zvládnuť sebaobslužné činnosti (obliekať sa ,obúvať sa, čistiť si zuby atď. ) a návyky správneho stolovania (jesť s príborom, lyžicou, udržiavať čistotu pri jedle atď.) PMO (15) |
PM, UČ |
Ja som |
Technická tvorivosť. |
-zhotoviť výtvory zo skladačiek a stavebníc z rôzneho materiálu postupne od väčších dielcov až po drobné dieliky podľa vlastnej fantázie a podľa predlohy. PMO (18) |
PM, OS, KG |
Ja som |
Grafomotorika. |
-kresliť uvoľnenou rukou, plynulo a smelo PMO (23) |
PM, UČ |
Ja som |
Grafomotorika. |
-správne držať grafický materiál a používať primeranú intenzitu tlaku na podložku pri používaní rôznych techník PMO (24) |
PM, OS, UČ |
Ja som |
Kontakt v komunikácii. |
-nadviazať neverbálny a verbálny kontakt s inými deťmi a dospelými SEO (54) |
KM,KG,SC,OS |
Ja som |
Bezpečnosť cestnej premávky. |
-prechádzať bezpečne cez cestu pod vedením starších KO (45) |
KG,UC,KM |
Ja som |
Pravidlá, rešpektovanie a spolupráca. |
-tešiť sa zo spontánnych a riadených pohybových aktivít PMO (6) |
OS, SC,PM |
Ľudia |
Súlad pohybu, hudby a textu hry. |
-zladiť pohybovú a hudobnú stránku v hudobno-pohybovej hre PMO (65) |
PM,OS,UC |
Ľudia |
Priraďovanie, triedenie, usporadúvanie, zostavovanie podľa kritérií. |
-priradiť, triediť a usporiadať predmety poľa určitých kritérií( farba, tvar, veľkosť) KO (75) -určiť rovnaké alebo rozdielne množstvo prvkov v skupine KO (76) |
KG,UC,KM |
Ľudia |
Plošná a priestorová tvorivosť. |
-zostaviť z puzzle, rozstrihaných obrázkov, paličiek alebo geom. tvarov obrazce a útvary podľa fantázie, predlohy a slovných inštrukcií. KO (82) |
PM,KG |
Ľudia |
Otvorená komunikácia. |
-komunikovať otvorene bez bariér a predsudkov SEO (92) |
KM,OS,SC |
Ľudia |
Riešenie konfliktov. |
-nenásilne riešiť konflikt s iným dieťaťom/deťmi, dohodnúť sa na kompromise SEO (90) |
OS, SC, KM |
Ľudia |
Význam práce. |
Riešiť interaktívne úlohy v detských edukačných programoch. PMO (70) |
PM, UČ, KG |
Príroda |
Pohyb v prírode. |
-pohybovať sa rôznymi spôsobmi medzi prírodnými a lebo umelými prekážkami PMO (99) |
PM,OS,UČ |
Príroda |
Pohyb v prírode. |
-zvládnuť turistickú vychádzku do blízkeho, prírodného okolia PMO (102) |
PM,OS |
Príroda |
Rastlinná a živočíšna ríša. |
-určiť niektoré pozorovateľné spojitosti medzi rastlinou a živočíšnou ríšou KO (106) |
KG,KM,UC |
Príroda |
Zvieratá a živočíchy. |
-poznať, rozlíšiť, a určiť na základe priameho, alebo sprostredkovaného pozorovania niektoré domáce , lesné a exotické zvieratá vtáky a voľne žijúce živočíchy KO (108) -poznať nebezpečenstvo vyplýva-júce z dotýkania sa neznámych zvierat KO (110) |
KM,KG, UČ,IF |
Príroda |
Domáce zvieratá. |
-zdôvodniť úžitok niektorých domácich zvierat KO (109) |
KG,KM,UC |
Príroda |
Kvety. |
-poznať, opísať a rozlíšiť niektoré kvety KO (111) |
KM,KG,UČ |
Príroda |
Starostlivosť o rastliny. |
-uvedomiť si a vedieť zdôvodniť význam starostlivosti o rastliny KO (113) |
KG, UČ,KM |
Príroda |
Stromy a kríky. |
-poznať, opísať a rozlíšiť stromy a kríky a zdôvodniť ich odlišnosť KO (114) |
KG,KM,UC,IF |
Príroda |
Elementárne predstavy o zemi. |
-vyjadriť rôznymi umeleckými výrazovými prostriedkami vlastné predstavy o zemi získané z rôznych médií KO (118) |
KM, KG,PM |
Príroda |
Elementárne predstavy o slnku. |
- vyjadriť rôznymi umeleckými výrazovými prostriedkami vlastné predstavy o slnku získané pozorovaním KO (119) |
PM,KG, OS |
Príroda |
Elementárne predstavy o mesiaci a hviezdach. |
vyjadriť rôznymi umeleckými výrazovými prostriedkami vlastné predstavy o mesiaci a hviezdach získané pozorovaním. KO (120) |
PM,KG, OS |
Príroda |
Ochranárske postoje k prírode. |
-prejaviť vzťah a ochranárske postoje k prírodnému prostrediu a stvárniť ich prostredníctvom rôznych umeleckých prostriedkov. SEO (123) |
PM,OS,SC,KG |
Príroda |
Ochranárske postoje k prírode. |
-prakticky uplatniť návyky starostlivosti o prírodu (nezahadzovať odpadky, hrabať lístie, atď.) SEO (124) |
PM,OS,SC,KG |
Kultúra |
Reakcie na zmenu tempa hudby. |
-pohotovo reagovať na zmenu tempa hudobného sprievodu PMO (127) |
PM,OS,KG,UČ |
Kultúra |
Kultúrne dedičstvo, sviatky a ich oslavy. |
-zapojiť sa aktívne do prípravy osláv sviatkov a spoločenských udalostí, vrátane udržiavania ľudových tradícií KO (140) |
PM,UC,OS,SC |
Kultúra |
Veľkosť a rozmanitosť sveta. |
-overiť si z detských encyklopédií a iných médií, že svet je veľký a rozmanitý(pozostáva aj z oceánov, morí , riek, pohorí, lesov, pralesov, rozmanitej zvieracej ríše atď.) KO (142) |
KG,UC,IF,KM |
Kultúra |
Umelecké stvárnenie dojmov z pozorovania sveta. |
-vyjadriť rôznymi umeleckými výrazovými prostriedkami pocity, dojmy z pozorovania sveta, príp. zážitky z návštevy zahraničia. KO (143) |
PM, OS, KG |
Kultúra |
Sociabilita v hre. |
-zapojiť sa do skupinovej hry a vedieť spolupracovať v skupinovej hre SEO (145) |
SC,PM,OS, |
Kultúra |
Hudobná tvorivosť. |
-stvárniť detské piesne dramatickými výrazovými prostriedkami SEO (155) |
OS,PM,KG, |
Kultúra |
Spev piesní. |
-spievať v rozsahu kvinty ( c1-g1)- sexty(relatívne intonačne čisto), v prípade hudobného nadania aj rozsahu oktávy( c1-c2) s radosťou a primerane charakteru detskej , ľudovej a umelej piesni s rôznou tematikou. SEO (151) |
OS,UC,KG |
Kultúra |
Kreslenie, maľovanie, modelovanie. |
-kresliť, maľovať, modelovať rôznymi technikami, tvorivo a s použitím rôzneho materiálu SEO (161) |
PM,OS, KG,UČ |
Kultúra |
Výtvarné techniky. |
-používať tvorivo rôzne výtvarné techniky SEO (163) |
PM,OS,KG,UČ |
Kultúra |
Prednes literárnych útvarov. |
-zapamätať si a prednášať krátke literárne útvary ,napr .riekanky, hádanky, vy čítanky, krátke detské básne atď. SEO (170) |
KG,UC,KM,OS |
Kultúra |
„Čítanie“ a „písanie“ jednoduchého príbehu. |
-„čítať“ kreslený príbeh a obrázkový seriál (173) |
KG,UC,KM,IF, |
Kultúra |
Voľná reprodukcia lit. textov. |
-reprodukovať voľne ľudové a autorské rozprávky a príbehy SEO (171) |
KM,KG |
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
-používa osvojené spôsoby pohybových činností v nových, neznámych,problémových situáciách -využíva globálnu motoriku prekonávaním prírodných a umelých prekážok |
|
|
Osobnostné (intraper.) |
-odhaduje svoje možnosti a spôsobilosti -správa sa sebaisto v rôznych situáciách -zaujíma sa o dianie v rodine, v materskej škole a v bezprostred-nom okolí |
|
|
Sociálne (interpersonálne) kompetencie |
-nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom, kontakty s druhými a udržiava s nimi harmonické vzťahy - hrá sa a pracuje vo dvojici v skupine a kolektíve |
|
|
Komunikatívne kompetencie |
-počúva aktívne a s porozumením myšlienky a informácie z rôznych médií - komunikuje osvojené poznatky |
|
|
Kognitívne kompetencie |
-Uplatňuje v hre a v rôznych situáciách matematické myslenie -porovnáva podobnosti a rozdiely predmetov, javov, osôb atď. |
|
|
Učebné kompetencie |
-kladie otázky a hľadá odpovede, aby porozumelo obklopujúcemu svetu vecí, javov, dejov a vzťahov -pozoruje ,skúma ,experimentuje -prejavuje zvedavosť a spontánny záujem o spoznávanie nového |
|
|
Informačné kompetencie |
- prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií - využíva rôzne zdroje získania a zhromažďovania informácií aj mimo MŠ (od osôb v okolitom prostredí, z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom IKT, z rôznych médií). |
|
Stratégie:
Učebné zdroje:
Metódy a prostriedky hodnotenia dosiahnutia vytýčených výchovno- vzdelávacích cieľov
Téma na MÁJ: Slniečko, to mám rád |
Podtémy: Mamka moja, mamulienka, Všetci sme si kamaráti, Pracovné profesie, Slniečkovo v ZOO |
Zámer: Prehlbujeme citové vzťahy k matke a členom rodiny, vzájomnú toleranciu a úctu. Svoje pocity vyjadrujeme rôznymi výrazovými prostriedkami ( spev, tanec, pohyb, výtvarné produkty...). Prostredníctvom kníh, encyklopédií, obrázkov a pracovných listov poznávame, rozlišujeme, určujeme rôzne deti sveta, 5 svetadielov: Amerika, Afrika, Európa, Ázia, Austrália. Rozprávame sa o rozmanitosti ľudstva, rasovej znášanlivosti, tolerancií, ale aj o celkovom živote ľudí vo svete. Hovoríme aj o možných nebezpečenstvách ktoré na nás číhajú doma, ale aj mimo domova (pri styku s neznámymi ľuďmi). Osvojíme si konkrétne postupy ako chrániť svoje zdravie i zdravie iných, ako sa správať v stave ohrozenia, a koho privolať na pomoc. Prehlbujeme povedomie deti o pracovných profesiách, o tom čím sú ich rodičia a čím by chceli byť ony keď vyrastú. Navštívime ZOO, prezrieme si exotické zvieratá a svoje pocity vyjadríme rôznymi výrazovými prostriedkami (spev, tanec, pohyb, výtvarné produkty). |
Tematic. okruh |
obsahový štandard |
výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Orientácia v priestore |
-orientovať sa v priestore ( vo vzťahu k vlastnej osobe) PMO(4) |
PM,OS,KG |
Ja som |
Manipulácia s náčiním |
-manipulovať s rôznymi predmetmi , náčiním ( rukami, nohami, kolenami, hlavou, zdvíhať, nosiť ,podávať, gúľať, pohadzovať, odrážať, kopať, driblovať, balansovať) PMO (12) |
PM,KG,UČ,OS |
Ja som |
Postoje k členom rodiny |
-zaujať postoj k členom rodiny vrátane novonarodeného člena rodiny a vyjadriť ho prostredníc-tvom rôznych umeleckých výrazových prostriedkov KO(38) |
OS,SC,KG, KM,UČ |
Ja som |
Možnosti poškodenia zdravia |
- uvedomiť si nebezpečenstvo kontaktu s neznámymi osobami (odmietnuť sladkosti od neznámych osôb, vnímať to ako nebezpečenstvo ohrozenia zdravia) KO (40) |
KG, KM,UČ |
Ja som |
Svalové napätie a dýchanie |
Kontrolovať pri pohybe svalové napätie a dýchanie PMO (1) |
PM,UČ |
Ja som |
Základné polohy, postoje a pohyby (sed, stoj, ľah, kľak, atď.) |
Zaujať rôzne postavenia podľa pokynov PMO (8) |
PM, KG, UČ |
Ja som |
Bezpečnosť cestnej premávky |
-poznať základné dopravné značky KO (44) |
KG,UC,KM |
Ja som |
Komunikácia emócií |
-komunikovať prijateľným spôsobom pozitívne a negatívne emócie a vyjadriť pocity SEO (47) |
KM,OS,SC |
Ja som |
Počúvanie s porozumením |
-počúvať s porozumením SEO (56) |
OS,KG,KM |
Ja som |
Spisovná reč |
-používať spisovnú podobu materinského jazyka SEO (60) |
KM,KG,OS |
Ja som |
Analyticko-syntetické činnosti so slovami |
-uplatňovať schopnosť analyticko-syntetických hier a činností so slovami SEO (62) |
PM,KG,KM,UC |
Ja som |
Vlastná jedinečnosť a jedinečnosť iných |
-uvedomovať si a uplatňovať vlastnú jedinečnosť a vlastné nápady so zreteľom na jedinečnosť iných detí v skupine. SEO (48) |
SC, OS, KG |
Ja som |
Kontakt v komunikácií |
-nadviazať neverbálny a verbálny kontakt s inými deťmi a dospelými SEO (54) |
KM, OS, SC, |
Ja som |
Artikulácia hlások a hláskových skupín |
-vyslovovať správne a zreteľne všetky hlásky a hláskové skupiny SEO (59) |
KM, UČ, |
Ja som |
Rozhodovanie sa |
Rozhodovať sa pre určitú činnosť SEO (51) |
OS, SC |
Ja som |
Analyticko-syntetické činnosti so slovami |
- Vytvárať rýmy SEO (61) |
KM, KG,UČ |
Ľudia |
Súlad pohybu, hudby a textu hry |
-hudobno- dramaticky stvárniť textovú časť hry PMO (66) |
OS,KM,PM |
Ľudia |
Význam práce |
-riešiť interaktívne úlohy v detských edukačných programoch KO (70) |
KG,UC,IF,KM |
Ľudia |
Ľudské činnosti a ich umelecké stvárnenie |
-poznať a v hrách napodobniť prácu rodičov KO (68) |
KG,PM,UC,KM, SC |
Ľudia |
Dopravné prostriedky |
-poznať , rozlíšiť, priradiť a triediť dopravné prostriedky podľa miesta pohybu(zem, voda, vzduch). KO (74) |
KG,KM,UC,IF |
Ľudia |
Farby, farebná rozmanitosť vo vlastných produktoch |
-uplatniť na základe vlastného pozorovania farebnú rozmanitosť vo výtv. i techn. produktoch PMO (73) |
KG, SC,UČ,PM |
Ľudia |
Číselný rad |
-priradiť číslo (nie číslicu) k danému počtu predmetov od 1 do 10 KO (78) |
KG,KM,UC, |
Ľudia |
Základné počtové úkony v číselnom rade od 1 do 10 |
-vykonať jednoduché operácie v číselnom rade od 1 do 10 ( v spojitosti s manipuláciou s predmetmi alebo hračkami KO (79) |
KG,KM,UC |
Ľudia |
Delenie, pomoc obdarovanie |
-rozdeliť sa , obdarovať niekoho a pomôcť inému SEO (89) |
SC,KM |
Ľudia |
Pasívna aktívna slovná zásoba v štátnom - slovenskom jazyku ( angličtina) |
-reagovať slovne na jednoduché otázky buď jednoslovnou, viacslovnou odpoveďou alebo jednoduchou frázou KO (85) |
KG,KM,OS |
Ľudia |
Rozmanitosť ľudských vlastností |
-Hodnotiť a rozlíšiť pozitívne i negatívne charakterové vlastnosti ľudí na základe reálnych i fiktívnych situácií SEO (94) |
KM,KG,SC,UC |
Ľudia |
Orientácia v emóciach iných osôb. |
- rozlíšiť pozitívne i negatívne emócie druhých osôb SEO (88) |
OS, SC |
Ľudia |
Základy empatie |
-zaujať pozitívne a empatické postoje k multikultúrnej a socioekonomickej rozmanitosti ľudstva SEO (95) |
SC, OS, KG |
Príroda |
Zvieratá a živočíchy |
-Poznať, rozlíšiť, a určiť na základe priameho, alebo sprostredkovaného pozorovania niektoré domáce , lesné a exotické zvieratá vtáky a voľne žijúce živočíchy KO (108) |
KG,KM,UC,IF |
Príroda |
Význam prírodného prostredia |
-zdôvodniť význam prírodného prostredia na základe pozorovania a zážitkov z prírody KO (107) |
KM,KG, OS |
Príroda |
Kvety |
-poznať, opísať a rozlíšiť niektoré kvety KO (111) -triediť ich podľa výskytu a významu KO (112) |
PM,UČ,KG,IF |
Príroda |
Hodnotenie prírodného prostredia |
-hodnotiť prírodné prostredie SEO (122) |
KG,KM,OS |
Kultúra |
Tanec a pohybová improvizácia |
-uplatňovať tanečné prvky (cvalové poskoky, poskočný krok, otočky, úklony) PMO(129) |
PM,OS,UC |
Kultúra |
Kultúrne dedičstvo, sviatky a ich oslavy |
-zapojiť sa aktívne do prípravy osláv sviatkov a spoločenských udalostí, vrátane udržiavania ľudových tradícií KO (140) |
PM,KG,SC, OS,KM |
Kultúra |
Plánovanie, realizácia a hodnotenie hry |
-plánovať ,realizovať a hodnotiť hru SEO (149) |
KG,OS,KM,SC |
Kultúra |
Tanec a pohybová improvizácia |
-uplatňovať získané schopnosti v pohybovej improvizácii podľa hudby PMO (130) |
PM,OS, SC |
Kultúra |
Vyjadrenie charakteru piesne na detských hudobných nástrojoch a dramatickými výrazovými prostriedkami |
-vyjadriť charakter piesne hrou na detských hudobných nástrojoch SEO (152) |
PM,KG,OS,UČ |
Kultúra |
Umelecké stvárnenie pocitov z počúvania hudby |
-stvárniť pocity z počúvania hudby inými umeleckými výrazovými prostriedkami (výtvarnými, dramatickými, atď.) SEO (155) |
OS,KG,PM |
Kultúra |
Plošné a priestorové výtvarné stvárňovanie |
-kresliť, maľovať, modelovať, plošne a priestorovo zobrazovať ľudskú a zvieraciu postavu SEO (162) |
PM,KG,OS |
Kultúra |
Hodnotiace postoje k umeleckým dielam |
-vnímať a pozorovať krásu umeleckých diel SEO (165) - hodnotiť postupne umelecké diela, architektonické riešenia významných budov SEO (166) |
KG,OS,KM, |
Kultúra |
Detská, ľudová a autorská poézia a próza |
-počúvať s porozumením a citovým zaangažovaním detskú ľudovú a autorskú poéziu, rozprávky a príbehy SEO (168) |
OS,KG,UC,KM |
Kultúra |
,,čítanie“ a ,,písanie“ jednoduchého príbehu |
-,,písať obrázkový list“ SEO (174) |
PM,KG, OS |
Kultúra |
Kompozičné celky |
Tvoriť s využitím fantázie kompozičné celky SEO (164) |
PM, OS, SC |
Kultúra |
Umelecké stvárnenie pocitov z počúvania hudby |
-stvárniť detské piesne dramatickými výrazovými prostriedkami SEO (153) |
PM, OS |
Kultúra |
Tvorivosť v hre |
Uplatňovať tvorivosť v hre SEO (148) |
PM, SC, OS, KG |
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
-využíva globálnu motoriku prekonávaním umelých a prírodných prekážok -správa sa ohľaduplne k svojmu zdraviu a k zdraviu iných -prejavuje túžbu a ochotu pohybovať sa |
|
|
Osobnostné (intraper.) |
-prejavuje v správaní vzťah k sebe a k iným -správa sa sebaisto v rôznych situáciách -zaujíma sa o dianie v rodine v materskej škole a v bezprostrednom okolí |
|
|
Sociálne (interpersonálne) Kompetencie |
-plánuje organizuje a hodnotí činnosť -pomáha druhým s pomocou dospelého, aj samostatne -akceptuje a rešpektuje multikultúrne odlišnosti detí a dospelých |
|
|
Komunikatívne kompetencie |
-chápe a rozlišuje , že niektorý ľudia sa dorozumievajú aj inými jazykmi -komunikuje osvojené poznatky |
|
|
Učebné kompetencie |
-sústredí sa primerane dlhý čas na hru a na zámernú riadenú výchovnovzdelávaciu činnosť -hodnotí vlastný výkon, teší sa z vlastných výsledkov uznáva aj výkon druhých |
|
|
Informačné kompetencie |
- prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií - využíva rôzne zdroje získania a zhromažďovania informácií aj mimo MŠ (od osôb v okolitom prostredí, z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom IKT, z rôznych médií), |
|
Stratégie:
Učebné zdroje
Metódy a prostriedky hodnotenia dosiahnutia vytýčených výchovno- vzdelávacích cieľov
Téma na JÚN: Slniečkové bláznovstvá |
Podtémy: Planéta detí, Chceme zdravo žiť, cvičiť a byť fit“, Pozrime sa do prírody, čo osoží a čo škodí..., Lúčime sa škôlka milá |
Projekt: ŠKÔLKARSKA OLYMPIÁDA (záver) |
Zámer: Povieme si o planéte na ktorej žijeme nielen my, ale aj deti iných národností. Vedieme deti k poznaniu rôznorodosti kultúr, rás, etník, že ľudia z rôznych kultúr sa v niečom podobajú a v niečom líšia. Objavujeme tajomstvá Zeme a vesmíru,(svetadiely, krajiny, živá a neživá príroda) . Zábavnými hrami a spevom oslavujeme Deň detí spoločne so žiačkami SPgŠ, ktoré si pripravia pre deti krátky program. Pri príležitosti ,,Dňa otcov“ pripravíme pre deti 1. ročník škôlkarskej športovej olympiády. Teplé slnečné lúče využívame na potulky prírodou a výlety. Predškoláci sa rozlúčia s MŠ hrami, básňami, piesňami... |
Tematic. okruh |
obsahový štandard |
výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Hrubá motorika |
-tešiť sa zo spontánnych a riadených pohybových aktivít PMO (6) |
PM,OS |
Ja som |
Základné lokomočné pohyby (chôdza, beh, lezenie, hádzanie a chytanie) |
-pohybovať sa okolo osi vlastného tela ( prevaly, obraty, kotúle) PMO (11) |
PM,OS,UČ |
Ja som |
Pohyb na náradí |
-napodobňovať pohyb v rôznych podmienkach( s náčiním, na náradí) PMO (10) |
PM,OS,SC,UČ |
Ja som |
Orientácia v priestore |
-orientovať sa v priestore (vo vzťahu k vlastnej osobe) PMO (4) |
PM, UČ |
Ja som |
Bezpečnosť cestnej premávky |
-poznať základné dopravné značky KO (44) |
KG,UC,KM |
Ja som |
Vlastná jedinečnosť a jedinečnosť iných |
-uvedomovať si a uplatňovať vlastnú jedinečnosť a vlastné nápady so zreteľom na jedinečnosť iných detí v skupine SEO (48) |
OS,SC,KM |
Ja som |
Rozhodovanie sa |
-rozhodovať sa pre určitú činnosť SEO (51) |
OS,KM,KG |
Ja som |
Kontakt v komunikácii |
-nadviazať verbálny a neverbálny kontakt s inými deťmi a dospelými SEO (54) |
KM,OS, |
Ja som |
Pasívna a aktívna slovná zásoba |
-rozširovať si pasívnu a aktívnu slovnú zásobu SEO (57) |
KM,KG,SC,UČ |
Ja som |
Zmysluplnosť rečového prejavu |
-Uplatniť aktívnu slovnú zásobu vzhľadom na obsahový kontext (zmysluplne rozprávať o svojich pocitoch, zážitkoch, dojmoch) SEO (58) |
KM,KG,OS |
Ja som |
Analyticko-syntetické činnosti so slovami |
-Používať synonymá, antonymá a homonymá SEO (61) |
KO,KM,UČ |
Ľudia |
Súlad pohybu, hudby a textu hry |
-zladiť pohybovú a hudobnú stránku v hudobno- pohybovej hre PMO (65) |
PM,OS,SC |
Ľudia |
Význam práce |
-pochopiť význam práce na základe rozmanitých pracovných činností KO (69) |
KG,UC,KM,IF |
Ľudia |
Dopravné prostriedky |
-poznať , rozlíšiť, priradiť a triediť dopravné prostriedky podľa miesta pohybu(zem, voda, vzduch). KO (74) |
KG,KM,UC,IF |
Ľudia |
Číselný rad |
-priradiť číslo (nie číslicu) k danému počtu predmetov od 1 do 10 KO (78) |
KG,UC,KM |
Ľudia |
Základné počtové úkony v číselnom rade od 1 do 10 |
-vykonať jednoduché operácie v číselnom rade od 1 do 10 (v spojitosti s manipuláciou s pred-metmi alebo hračkami) KO (79) |
KG,UC,KM |
Ľudia |
Akceptácia názorovej odlišnosti |
-prijať v rozhovore s inými deťmi názorovú odlišnosť, prijateľným spôsobom obhajovať svoje vlastné názory SEO (93) |
KM,OS,SC |
Ľudia |
Základy empatie |
-zaujať pozitívne a empatické postoje k chorým, osobám so zdravotným postihnutím, starým ľudom, multikultúrnej a socioekonomickej rozmanitosti ľudstva SEO (95) |
OS,SC,KG,KM |
Ľudia |
Význam práce |
-riešiť interaktívne úlohy v detských edukačných programoch PMO (70) |
PM, KO, UČ |
Ľudia |
Orientácia v emóciach iných osôb |
-rozlíšiť pozitívne i negatívne emócie druhých osôb SEO (88) |
SC,OS |
Ľudia |
Číselný rad |
-počítať minimálne od 1 do 10 KO (77) |
KG, UČ |
Ľudia |
Riešenie konfliktov |
-nenásilne riešiť konflikt s iným dieťaťom, dohodnúť sa na kompromise SEO (90) |
OS, SC,KM |
Ľudia |
Rozmanitosť ľudských vlastnosti |
-hodnotiť a rozlíšiť pozitívne i negatívne charakterové vlastnosti ľudí na základe reálnych i fiktívnych situácií SEO (94) |
OS, SC, KM |
Príroda |
Otužovanie |
-otužovať sa prostredníctvom vody, snehu vetra, a slnka PMO (97) |
PM,OS |
Príroda |
Pohyb s rôznymi pomôckami |
-využívať na pohyb rôzne pomôcky PMO (100) |
PM, OS,UČ |
Príroda |
Umelá lokomócia |
-modifikovať pohyb v zmenených podmienkach alebo v problémo-vých situáciách PMO (98) |
PM, OS |
Príroda |
Ročné obdobie |
-rozlíšiť podľa typických znakov ročné obdobia KO (105) |
KG,UC.KM,IF |
Príroda |
Rastlinná a živočíšna ríša |
-určiť niektoré pozorovateľné spojitosti medzi rastlinnou a živočíšnou ríšou KO (106) |
KM,KG,UC,IF |
Príroda |
Význam prírodného prostredia |
-zdôvodniť význam prírodného prostredia na základe pozorovania a zážitkov z prírody KO (107) |
KM,KG,UČ |
Príroda |
Zvieratá a živočíchy |
-poznať, rozlíšiť, a určiť na základe priameho, alebo sprostredkovaného pozorovania niektoré domáce , lesné a exotické zvieratá vtáky a voľne žijúce živočíchy KO (108) |
KG,KM,UC,IF |
Príroda |
Živá a neživá príroda |
-poznať, rozlíšiť zložky živej a neživej prírody KO (116) |
KG,KM,UC,IF |
Príroda |
Ochranárske postoje k prírode |
-prejaviť vzťah a ochranárske postoje k prírodnému prostrediu a stvárniť ich prostredníctvom rôznych umeleckých výrazových prostriedkov SEO (123) |
OS,KM,PM |
Príroda |
Ochranárske postoje k prírode |
- prakticky uplatniť návyky starostlivosti o prírodu (nezahadzovať odpadky) SEO (124) |
OS, UČ, SC |
Príroda |
Ochranárske postoje k prírode |
-rozprávať pocity, zážitky, dojmy zo starostlivosti o prírodu a zobraziť ich. SEO (125) |
KM,PM |
Kultúra |
Tanec a pohybová improvizácia |
-uplatňovať získané schopnosti v pohybovej improvizácii podľa hudby PMO (130) |
PM, OS, UČ |
Kultúra |
Kultúrne dedičstvo, sviatky a ich oslavy |
-zapojiť sa aktívne do prípravy osláv sviatkov a spoločenských udalostí, vrátane udržiavania ľudových tradícií KO (140) |
OS,SC,UC,PM |
Kultúra |
Umelecké stvárnenie prežívania sviatkov |
- vyjadriť rôznymi umeleckými výraz. Prostriedkami pocity, dojmy a zážitky z osláv sviatkov. KO (141) |
PM, KO, OS |
Kultúra |
Veľkosť a rozmanitosť sveta |
-overiť si z detských encyklopédií a iných médií, že svet je veľký a rozmanitý(pozostáva aj z oceánov, morí , riek, pohorí, lesov, pralesov, rozmanitej zvieracej ríše atď.) KO (142) |
KG.UC,KM,IF |
Kultúra |
Umelecké stvárnenie dojmov z pozorovania sveta |
-vyjadriť rôznymi umeleckými výrazovými prostriedkami pocity, dojmy z pozorovania sveta, príp. zážitky z návštevy zahraničia KO (143) |
PM,KG,UC,OS |
Kultúra |
Plánovanie, realizácia a hodnotenie hry |
-plánovať, realizovať a hodnotiť hru SEO (149) |
KG,KM,OS,PM |
Kultúra |
Spev piesní |
-spievať v rozsahu kvinty ( c1-g1) sexty(relatívne intonačne čisto), v prípade hudobného nadania aj rozsahu oktávy( c1-c2) s radosťou a primerane charakteru detskej , ľudovej a umelej piesni s rôznou tematikou. SEO (151) |
UC,KM,KG,OS, |
Kultúra |
Tvorivosť v hre |
-uplatňovať tvorivosť v hre SEO (148) |
OS, PM, KO, SC |
Kultúra |
Vyjadrenie charakteru piesne na detských hudobných nástrojoch a dramatickými výrazovými prostriedkami |
-vyjadriť charakter piesne hrou na detských hudobných nástrojoch SEO (152) |
PM,UC,OS, |
Kultúra |
Kreslenie, maľovanie, modelovanie |
-kresliť, maľovať, modelovať v rôznych polohách(ľah. Kľak, stoj, sed) SEO (161) |
OS,PM,UČ |
Kultúra |
Experimentovanie s farbami |
-experimentovať s vlastnosťami farieb (157) |
PM, UČ |
Kultúra |
Kompozičné celky |
-tvoriť s využitím fantázie kompozičné celky SEO (164) |
KM,PM,OS,UČ |
Kultúra |
Prednes literárnych útvarov |
-zapamätať si a prednášať krátke literárne útvary , napr. riekanky, hádanky, vy čítanky, krátke detské básne atď. SEO (170) |
UC,KG,KM,OS |
Kultúra |
Voľná reprodukcia literárneho textov |
-reprodukovať voľne, ľudové autorské rozprávky a príbehy SEO (171) |
UC,KG,KM,OS |
Kultúra |
Kreslenie, maľovanie, modelovanie |
Kresliť, maľovať, modelovať podľa vlastnej fantázie, predstáv a na tému SEO (160) |
OS, PM |
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
-ovláda základné lokomočné pohyby -prejavuje grafomotorickú gramotnosť -ovláda pohybový aparát a telesné funkcie |
|
|
Osobnostné (intraper.) |
-uvedomuje si vlastnú identitu -prejavuje v správaní vzťah k sebe a k iným -zaujíma sa o dianie v rodine, v materskej škole a v bezprostrednom okolí |
|
|
Sociálne (interpersonálne) kompetencie |
-nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými a udržiava s nimi harmonické vzťahy -akceptuje a rešpektuje multikultúrne odlišnosti detí a dospelých |
|
|
Komunikatívne kompetencie |
-počúva aktívne a s porozumením myšlienky a informácie z rôznych médií -vyjadruje a komunikuje svoje myšlienky a názory - chápe a rozlišuje, že niektorí ľudia sa dorozumievajú aj inými jazykmi |
|
|
Kognitívne kompetencie |
-uplatňuje v hre a v rôznych situáciách matematické myslenie -hodnotí spontánne a samostatne vo svojom bezprostrednom okolí čo sa mu páči/nepáči, čo je správne /nesprávne, čo je dobré/ zlé na veciach osobách, názoroch -objavuje algoritmus riešenia úloh, pokusom a omylom alebo podľa zadávaných inštrukcií, odstraňuje prípadnú chybu |
|
|
Učebné kompetencie |
-aplikuje v hre, rôznych aktivitách a situáciách získané poznatky a skúsenosti -pozoruje skúma, experimentuje -objavuje a hľadá súvislosti medzi vlastnými skúsenosťami a poznatkami |
|
|
Informačné kompetencie |
- prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií - využíva rôzne zdroje získania a zhromažďovania informácií aj mimo MŠ (od osôb v okolitom prostredí, z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom IKT, z rôznych médií), |
|
Stratégie:
všímame si farebnosť a symboliku
Učebné zdroje:
Metódy a prostriedky hodnotenia dosiahnutia vytýčených výchovno- vzdelávacích cieľov
Téma na JÚL - AUGUST: Leto so Slniečkom |
Podtémy: Rozkvitnutá lúka, So slniečkom je nám ,,hej“. |
Zámer: Letné obdobie nám umožňuje väčšinu času tráviť na školskom dvore, v prírode, kde prirodzenou cestou rozvíjame pohybové schopnosti a fyzickú zdatnosť detí. Podnecujeme záujem o vznik olympizmu a jej myšlienky. Využívaním olympijských symbolov, dodržiavaním pravidiel „fair-play“ zápolenia, prebúdzame u detí túžbu po sebazdokonaľovaní, sebarealizácii, a zmyslu pre čestnosť. Organizujeme voľno-časové aktivity zamerané na podporu zdravého životného štýlu a zdravej výživy v rámci plnenia „Národného programu prevencie obezity“(z 9. 1. 2008). |
Tematic. Okruh |
obsahový štandard |
Výkonový štandard |
kompetencie |
Ja som |
Svalové napätie a dýchanie |
-kontrolovať pri pohybe svalové napätie a dýchanie PMO (1) |
PM,UČ,OS |
Ja som |
Uplatnenie laterality v pohybe |
-prejaviť v rôznych pohybových činnostiach vlastnú lateralitu PMO (2) |
PM,OS,UČ, |
Ja som |
Základné lokomočné pohyby(chôdza, beh, skok, lezenie, hádzanie a chytanie) |
-ovládať základné lokomočné pohyby (7) -tešiť sa zo spontánnych a riadených pohybových aktivít (6) |
PM,OS,UČ,SC |
Ja som |
Pravidlá, rešpektovanie a spolupráca |
-dodržiavať zvolené pravidlá, spolupracovať, rešpektovať ostatných (13) |
SC,OS,PM |
Ja som |
Pohyb ako prostriedok upevňovania zdravia |
-zaujať adekvátne postoje k pohybu a športovým aktivitám (14) |
SC,OS,PM |
Ja som |
Jemná motorika |
-zhotoviť výtvory zo skladačiek a stavebníc z rôzneho materiálu postupne od väčších dielcov až po drobné dieliky podľa vlastnej fantázie a podľa predlohy PMO(17) |
PM,OS, KG,UC |
Ja som |
Meno a priezvisko |
-predstaviť sa menom i priezviskom KO (26) |
KG,UČ,KM |
Ja som |
Vlastná jedinečnosť a jedinečnosť iných |
-komunikovať prijateľným spôsobom pozitívne a negatívne emócie a vyjadriť pocity SEO (29) |
OS, KG, KM, UČ, |
Ja som |
Sebaregulácia |
-prejaviť sebareguláciu v hrách a iných aktivitách- konať s ohľadom na seba a druhých SEO (50) |
SC,OS,UČ |
Ja som |
Kontakt v komunikácii |
-nadviazať neverbálny a verbálny kontakt s inými deťmi a dospelými SEO (54) |
KM,KG,OS,SC |
Ľudia |
Pravidlá a spolupráca v hudobno-pohybových hrách |
-uplatniť spoluprácu v skupinovej , hudobno- pohybovej alebo v hudobno-dramatickej hre PMO (64) |
SC,OS,PM |
Ľudia |
Otvorená komunikácia |
-komunikovať otvorene bez bariér a predsudkov SEO (92) |
KM,OS,SC |
Príroda |
Otužovanie |
-otužovať sa prostredníctvom vody, snehu, vetra, slnka PMO (97) |
PM,OS |
Príroda |
Špeciálne pohybové zručnosti a schopnosti(kĺzanie, bobovanie, hry s vodou, atď.) |
-zvládnuť na elementárnej úrovni špeciálne pohybové zručnosti a schopnosti PMO (101) |
PM,OS,KG |
Príroda |
Výtvarná ,pracovná a technická tvorivosť |
-prejaviť zručnosti a praktickú tvorivosť pri vytváraní produktov z prírodnín prostredníctvom využitia rôznych pracovných a výtvarných techník PMO (103) |
PM,OS,SC |
Príroda |
Živá a neživá príroda |
-poznať, rozlíšiť zložky živej a neživej prírody KO (116) |
KG,UČ,KM |
Príroda |
Počasie |
-poznať ,opísať, rozlíšiť prírodné javy ovplyvnené počasím KO (117) |
KG,UČ,KM |
Príroda |
Hodnotenie prírodného prostredia |
-hodnotiť prírodné prostredie SEO (122) |
OS,KM,UČ |
Kultúra |
Sociabilita v hre |
-zapojiť sa do skupinovej hry a vedieť spolupracovať v skupinovej hre SEO (145) |
OS,SC,KM |
Kultúra |
Vyjadrenie charakteru piesne na detských hudobných nástrojoch a dramatickými výrazovými prostriedkami |
-vyjadriť charakter piesne hrou na detských hudobných nástrojoch SEO (152) |
PM,UC,OS, |
Kultúra |
Kreslenie, maľovanie, modelovanie |
-kresliť, maľovať, modelovať v rôznych polohách (ľah, kľak, stoj, sed) SEO (159) |
PM,OS |
Kultúra |
Detská ľudová a autorská poézia a próza |
-počúvať s porozumením a citovým zaangažovaním detskú, ľudovú a autorskú poéziu rozprávky a príbehy SEO (168) |
SC,KG,OS, |
Rozvíjané kompetencie dieťaťa |
Psychomotorické kompetencie |
-prejavuje túžbu a ochotu pohybovať sa, -ovláda základné lokomočné pohyby -správa sa ohľaduplne k svojmu zdraviu a k zdraviu iných |
|
|
Osobnostné (intraper.) |
-prejavuje v správaní vzťah k sebe a k iným - správa sa sebaisto v rôznych situáciách -presadzuje sa s ohľadom na seba aj druhých |
|
|
Sociálne (interpersonálne) kompetencie |
-správa sa v skupine ,kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem -plánuje ,organizuje a hodnotí činnosť -nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými a udržiava s nimi harmonické vzťahy |
|
|
Komunikatívne Kompetencie |
-Vedie monológ, nadväzuje. A vedie dialóg a rozhovor s deťmi i dospelými -vyjadruje a komunikuje svoje myšlienky a názory |
|
|
Kognitívne kompetencie |
-hodnotí spontánne a samostatne vo svojom bezprostrednom okolí, čo sa mu páči/nepáči, čo je správne /nesprávne, čo je dobré/ zlé na veciach osobách ,názoroch -odôvodňuje svoje názory, prejavuje postoje, vyslovuje jednoduché úsudky |
|
|
Učebné kompetencie |
-aplikuje v hre, v rôznych aktivitách a situáciách získané poznatky a skúsenosti -vyvíja vôľové úsilie v hre a v inej činnosti |
|
|
Informačné kompetencie |
- prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií - využíva rôzne zdroje získania a zhromažďovania informácií aj mimo MŠ (od osôb v okolitom prostredí, z detských kníh, časopisov a encyklopédií, prostredníctvom IKT, z rôznych médií), |
|
Stratégie:
Táto stránka môže obsahovať základné informácie o Vašej škole, môžete si ju ľubovoľne meniť. Návod, ako tieto zmeny uskutočniť, nájdete tu: http://help.edupage.org/